Novinky

30.04.2010 19:52

Petice s tisíci podpisy nebrání radnici Prahy 10 dál kácet ve strašnickém parku

Občanské sdružení Útulné Strašnice v pátek předalo starostovi Prahy 10 Vladimíru Lipovskému petici s podpisy více než tisícovky obyvatel, kteří si nepřejí přeměnu součaného Parku Strašnice na sportoviště, informovala předsedkyně sdružení Ivana Mádrová. Radnice však rozhodnutí nezměnila.

Starosta Prahy 10 potvrdil záměr radnice sportoviště postavit. Vyjádřil ochotu jednat o dalších podrobnostech projektu, ovšem odmítl přizvat zástupce občanského sdružení k jednání o úpravách s architektem.

V době, kdy probíhalo na radnici jednání, byly zlikvidovány v Parku Strašnická další šeříkové porosty, přestože odbor životního prostředí již dříve připustil, že v období, kdy vše kvete, by k takovéto činnosti docházet vůbec nemělo.

Zdroj: Mediafax

—————

30.04.2010 19:37

Máme stovky podpisů, vzkazují obyvatelé Strašnic starostovi

Strašničtí obyvatelé volají o pomoc, sbírají podpisy a dovolávají se odpovědí radnice vzhledem k tomu, že nová sportoviště by mohla otevřít své brány již na podzim. "Požadujeme okamžité přerušení výstavby sportovišť, zachování těchto ploch, úpravy stávajícího území a zachování pěších komunikací v plném a neomezeném rozsahu," stojí v petici.

Nejvíce však bojovníkům za strašnickou zeleň vadí, že radnice rozhodla o stavebním záměru bez jejich vědomí. To je podle nich v rozporu s programem městské části "Společně měníme Prahu 10", radnice však nesouhlasí. "O záměru jsme informovali. Projekt do tohoto programu zařazený opravdu nebyl," řekl před časem mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Zdroj: Regiony24.cz

—————

29.04.2010 16:16

Starosta Prahy 10 nedovolil senátoru Štětinovi vystoupit na veřejné akci

Ve středu 28.4. uspořádala městská část Praha 10 akci Den Země, během níž sázel stromy za přítomnosti médií i pan starosta Mgr. Lipovský. Na akci určené široké veřejnosti byli také zástupci sdružení Útulné Strašnice, kteří přítomné informovali o záměrech radnice v nedalekém parku a nabízeli k podpisu svou petici.

"Děkujeme všem, kteří nás včera přišli podpořit a připojit svůj podpis na petici! Získali jsme přes 200 podpisů! Naše snaha ale nekončí, musíme pokračovat. Prosím, nevzdávejte to, petice jsou v trafice u Billy, v pivním stanu a budou i na stánku Zelených na Praze 10 - v blízkosti Metra. Kdo se nemohl připojit včera, má ještě šanci! Díky!"

Ivana Mádrová, předsedkyně sdružení

 

Na akci se dostavil také pan senátor Štětina, který přijel podpořit obyvatele Strašnic v jejich úsilí za záchranu parku. Pan senátor měl v programu vystoupit na pódiu a před veřejností podpořit úsilí sdružených občanů - to mu však nebylo umožněno.

"Že starosta Prahy 10 neumožní vystoupení senátora za Prahu 10 na veřejném shromáždění mne ani nepřekvapuje, ani nezarmucuje. Vadí mi však arogance moci k občanům městské části, kteří mají jiný názor než radnice."

Jaromír Štětina, senátor

Internetovou petici za záchranu parku na Facebooku podpořilo již přes 2200 lidí, klasickou petici svým podpisem již stvrdilo více než sedm set občanů.

—————

27.04.2010 17:11

Petici za záchranu parku Strašnice podpořil i senátor Štětina

V pátek 23.4. si přijel lokalitu parku Strašnice prohlédnout pan senátor Jaromír Štětina. Ten po diskusi se zástupci občanského sdružení připojil svůj podpis k dalším více než 500 signatárům petice za záchranu parku Strašnice.

„Nepovažuji za rozumné, aby na místě parku vznikly objekty využívané ke komerčním účelům. Park, který má být zlikvidován, je jediná souvislá zeleň v širokém okolí,“ podotýká senátor Jaromír Śtětina.

Senátor za Prahu 10 pan Štětina se také zúčastní zítřejšího happeningu za záchranu strašnického parku, který u příležitosti Dne Země pořádá občanské sdružení Útulné Strašnice. Happening se koná v Areálu Gutovka od 14.00 hodin odpoledne. Podpořte nás i Vy!

—————

26.04.2010 08:00

Den Země s městskou částí Praha 10

U příležitosti Dne Země, který pořádá dne 28.4. v Areálu Gutovka městská část Praha 10, uspořádá občanské sdružení Útulné Strašnice happening za záchranu strašnického parku. Ten je ohrožen plánovaným rozšiřováním areálu Gutovka o další tenisové kurty. Během Dne Země, který začíná od 14 hodin, proběhne také sázení stromů za účasti pana starosty Mgr. Lipovského a médií. Přijďte nás podpořit a řekněte starostovi, kolik máme ve Strašnicích hřišť a kolik parků!

—————

21.04.2010 22:48

AKTUALIZOVÁNO: Organizuje "nezávislý" průzkum veřejného mínění radnice?

Včera jsme se dozvěděli, že v okolí Areálu Gutovka oslovoval lidi člověk se žádostí o vyjádření se v "průzkumu veřejného mínění". Jednalo se pravděpodobně o brigádníka společnosti Czech Communication Group a rozdával jim tento dotazník.

Pomineme to, že dotazník je formulován značně sugestivně (kdo by neznal areál, kolem kterého jde - a kdo by nechtěl něco nového, když nezná další informace?) a jeho vypovídací hodnota je tak pochybná. Zajímavá informace však zazněla na stránce Petice za Záchranu Parku Strašnice, kde diskutující Jan Baše upozorňuje, že jednatelem společnosti Czech Communication Group organizující výzkum je Jan Charvát, který je zároveň mluvčí radnice MČ Praha 10 a který pod svým občanským jménem v diskusi vystupuje a projekt sportovišť obhajuje.

Aktualizace: Na otázku Jana Bašeho odpovídá Jan Charvát.

Výzkum jsem si opravdu objednal já, abych měl další relevantní podklady k další diskusi a znal názory občanů, kteří v místě skutečně žijí či Gutovku využívají. Radnici výzkum nestál a stát nebude ani korunu. V Gutovce probíhal jen částečně, velká část se uskutečnila na metru Strašnická.

Odpovědělo téměř 500 lidí, výsledky (s nimiž Vás rád seznámím) nyní zpracovává statistik.

—————

21.04.2010 18:10

Chcete podepsat petici ve stanu?

Chcete podpořit petici za záchranu parku ve Strašnicích? Můžete si u toho dát něco na zub, pivko nebo něco jiného a popovídat si se zástupcem petičního výboru o novinkách v okolí. Zajděte zítra nebo v pátek po osmé hodině do stanu a nebo sledujte další termíny podpisových akcí.

—————

21.04.2010 13:38

Ohlasy na petici v tisku

Ohlasy na tiskovou schůzi, kterou svolal odstupující radní Roman Rogner, se objevily také v tištěných médiích a rozhlasu. Z tištěných novin se o situaci zmínil deník Metro v článku Z parku budou kurty a podrobněji o situaci informoval deník Právo a jeho elektronická příloha Novinky.cz v článku V pražských Strašnicích má park ustoupit kurtům a minigolfu, místní se bouří.

Podle článku v Právu "Starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský (ODS) Rognerovu argumentaci zpochybnil. Radní podle něho o plánu na vytvoření areálu mezi ulicemi V olšinách, Gutova a K rybníčkům musel vědět už od loňského roku, kdy se schvalovala koupě pozemků od dopravního podniku." Pan Rogner to však odmítá a prostřednictvím stránky na Facebooku vzkazuje: "Naprosto znovu odmítám, že jsem o projektu věděl. To snad není pravda."

—————

20.04.2010 14:33

Další ohlasy na petici

Vzhledem na včerejší odstoupení radního Rognera se na situaci co se děje ve Strašnicích, vyjádřila i další část jeho kolegů. Myslíme, že jejich vyjádření vystihují vše podstatné ...


Podporuji rozhodnutí radního Rognera, který se rozhodl vzepřít neférovému jednání vedení Prahy 10. Byla jsem zděšená tím, že již začala realizace projektu, o kterém naši zastupitelé ani veřejnost neměli tušení,“ prohlásila Petra Kolínská, předsedkyně pražských zelených a čtyřka na kandidátce do poslanecké sněmovny.

Požadujeme, aby Praha 10 okamžitě zastavila realizaci přestavby parku Strašnická. O tak zásadní změně využití musí rozhodnout až nové vedení radnice vzniklé po říjnových komunálních volbách a po diskuzi s občany. Tento park musí zůstat parkem a projít revitalizací, ale ne formou, kterou místní obyvatelé odmítají a proti které nyní podepsují petici,“ řekla Ivana Cabrnochová, předsedkyně Strany zelených v Praze 10.

Kritizuji radu Městské části Praha 10 za přehlíživý přístup k voličům. Před časem naše radnice prosazovala projekt Společně měníme Prahu 10, který měl za účel zapojit občany do rozhodování o důležitých věcech v městské části. V případě parku Strašnická se ale lidí opět nikdo nezeptal,“ poznamenal Miloš Mrkvička, zastupitel za Stranu zelených v Praze 10.

Zdroj:

https://www.ekolist.cz/txt_tzpr_full.stm?x=2225696

—————

19.04.2010 15:38

Kvůli strašnickým kurtům odstoupil radní Rogner

"Roman Rogner (SZ), radní pro životní prostředí v Praze 10, odstoupil ze své funkce na protest proti přestavbě parku ve Strašnicích na minigolf, tenisové kurty, zahradní restauraci a nohejbalové hřiště. Svou rezignaci zdůvodnil Roger tím, že o projektu nevěděl a ten tak vznikl za jeho zády, ač s ním nesouhlasí."

—————


Anketa

Na Praze 10 žijete, nebo jenom bydlíte?

Na Praze 10 žiju, je to můj domov.
(75)
68%

Na Praze 10 bydlím, můj domov je jinde.
(35)
32%

Celkový počet hlasů: 110