Novinky

23.04.2012 23:22

Výstavba bytového domu Mrštíkova

V minulém týdnu se ozvalo mnoho rozhořčených občanů, kteří na konci stavební parcely v Mrštíkově ulici objevili nenápadně umístěné oznámení o zahájení územního řízení o umístění stavby bytového domu Mrštíkova. Teprve po upozornění na FM někdo přemístil toto oznámení na první strom tak, aby bylo vidět. Od té doby neutichají dotazy a stížnosti. Faktem je, že strom - staletá lípa - na kterém je ono oznámení, má padnout za obět této stavbě. Naše občanské sdružení požádalo o vstup do tohoto řízení a o průběhu událostí Vás budeme průběžně informovat. Z řad sousedních obyvatel vzešla petice na protest této necitlivé zástavbě. Informace najdete právě na onom stromě nebo u p. Plzáka. Svůj nesouhlas můžete vyjádřit svým podpisem. Bude umístěna také na naše stránky.

—————

30.03.2012 20:09

Hodina Země ve Strašnicích - 1. 3. 2012 od 20:30 do 21:30

Již šestý ročník celosvětového happeningu upozorňujícího na problematiku změny klimatu zhasne na hodinu nejznámější světové památky a tisíce měst, firem a obydlí po celém světě.

Po boku Eiffelovy věže, Big Benu nebo Sfingy letos zhasnou i Karlův most, Tančící dům nebo Karlštejn. Společně vyzvou svět k úsporám energie a šetrnějšímu zacházení se životním prostředím.

Hodina Země proběhne v sobotu 31. 3. 2012 od 20:30 do 21:30. Přidejte se i Vy! Zapalte si svíčku, a nebo zkuste být jen tak hodinu po tmě.

https://www.veronica.cz/hodinazeme/aktuality/v-sobotu-na-hodinu-zhasne-svet-cesko-s-nim/


L.A. E.

—————

15.03.2012 21:40

Neseme smrt ze vsi...

V neděli 25. března letos začíná letní čas. Tato neděle (dva týdny před Velikonocemi) se tradičně nazývá smrtná a podle staré tradice se právě v tento den vynáší ze vsi Morana, symbol zimy a smrti. Průvod ji vyprovází hudbou a lomozem, nakonec ji vhodí do vody a zpátky do vsi přináší čerstvé ratolesti.

Zveme Vás na vynášení Morany ze Strašnic, které začne o smrtnou neděli 25. března od třetí hodiny odpolední. Sejdeme se před bývalým Bečvářovým statkem, nyní sídlem firmy Oriflame, na začátku strašnického parku.

Tady je loňské vynášení, které jsme pořádali u přátel na venkově:

youtu.be/oiMzmboNUyo

Moranu si můžete snadno vyrobit třeba z papermaché, proutí, kusu hadru a klacku – pro inspiraci:

a nemusí mít jenom fádní umrleckou hlavu – můžete ji opatřit tváří Vám neoblíbeného politika, úředníka nebo jakékoli jiné osoby, kterou byste raději už nikdy neviděli.

 

L.A.E.

—————

25.02.2012 09:49

Přijďte říct a napsat, co chcete ve Strašnicích!

Přijďte říct a napsat, co chcete ve Strašnicích! sejdeme se v pondělí, 27. února 2012 po páté hodině večerní na rohu ulic Starostrašnická a Mrštíkova před domem U Sandholtzů, v jehož přízemí má být otevřena poslanecká kancelář. My si myslíme, že právě v této části Strašnic schází daleko spíš kavárna, čajovna nebo podnik, kam by se dalo jít s dětmi.

Zveme Vás na kávu, čaj a punč, který dostanete v naší improvizované kavárně na nároží. Budete mít možnost říci a napsat nám a ostatním, co byste chtěli – na tomhle místě, ve Strašnicích, na Praze 10 a nebo v Praze vůbec.

Nezapomeňte, že hlas máme i teď, když nejsou zrovna volby!

 

L.A.E., K.S., I.M:

—————

18.02.2012 14:05

Promítání časosběrného dokumentu Davida Vondráčka „Láska v hrobě“

O.s. Útulné Strašnice vás zve na promítání časosběrného dokumentu Davida Vondráčka „Láska v hrobě“. Celý film se odehrává ve Strašnicích a zachycuje m.j. genia loci zdejšího starého německého hřbitova.

Promítat se bude v podniku Hus23, Husitská 23, Praha 3 – Žižkov v pondělí, 20. února od 9. hodiny večerní.

Na dveřích je zvonek. Zvoňte a bude vám otevřeno...

 

Něco k filmu (oficiální text): Jana a Jan chtěli začít jinak a nově. Ale pro znovuzrození si nevybrali právě nejvhodnější místo… Na počátku třetího tisíciletí našla skupina bezdomovců útočiště na německém evangelickém hřbitově v Praze-Strašnicích. Jsou mezi nimi i věční snoubenci: třiatřicetiletá bývalá prostitutka Jana a padesátiletý nezaměstnaný zedník Jan. Časosběrný dokument režiséra Davida Vondráčka bez příkras a s trpkou ironií zachycuje, jaké je to být v současné České republice úplně „na dně“. Život bez domova je na první pohled pravým protikladem konformity. Nestal se už ale plně akceptovanou společenskou normou stejně jako horské masivy z odpadků, které se tyčí do stále smělejších výšin za našimi městy?

L.A.E.

 

—————

23.01.2012 20:24

Hnusná místa ve Strašnicích

První místo: Stanice metra Strašnická a její bezprostřední okolí.

Místní občas žertem říkají, že by se ze Strašn-ick-á mohla přejmenovat na Strašná, dokonce by se ušetřilo pár písmen. Okolí metra totiž strašné je: zaschlé letité výkaly, rozpadající se odpadkové koše, roztrhané plakáty na zdech. Lavičky, na kterých se sedět nedá (ty reklamní) nebo takové, na kterých se nikomu sedět nechce, protože jsou špinavé. Stánek s alkoholem, okolo něj už přes den opilí notorici, kteří kálejí do nedalekého křoví. Přerostlé neudržované křoví uprostřed vydlážděné plochy, kam sice nikdo nekálí, ale je nevzhledné. Plevel v každém rohu. Stojan na kola, který nikdo nikdy nepoužil - kdo by si na podobném místě byť jen opřel kolo?

 

Druhé místo: Výměník a výpust ventilace metra v parku u metra Strašnická

Zejména místo, kde je výpust ventilace metra, je místem vyvýšeným a jako takové se přímo nabízí k posezení a vyhlídce. Jde o nejvýše položené misto v parku. Jenže – sedli byste si semhle?

Nedaleko odtud je ideální místo pro grafitti jam. Už tam očividně nějaký proběhl, ale možná je načase uspořádat další a trochu to tam oživit.


 

Třetí místo: Bývalé hřiště na sídlišti Dvouletky

Kdysi dávno možná fungovalo, ale už v 90. letech 20. století bylo mimo provoz, zarostlé plevelem, v rozích ležely odpadky a po antuce nebylo skoro ani památky. V roce 2012 vypadá ještě sešleji. Přitom je pár minut cesty od metra, a v celých Strašnicích (nejspíš ani na Praze 10) není jediné hřiště na pétanque. Náhoda? Příležitost!

Čtvrté místo: Pás zeleně za farou / divadlem Miriam 

Místo zastrčené, zpustlé, funguje jako záchodky bezdomovců a psů, odpadiště po rekonstrukcích a prořezu zeleně, místy možná dokonce nocoviště těch, kteří nemají kde jinde přespat. Místo, které nikomu nepatří a o které se nikdo nestará – jenom zhruba jednou za rok ho někdo poseká, jinak tu rostou více než metr vysoké kopřivy a plevel.

Páté místo: Nádraží Strašnice

Místo, které více než výmluvně dokládá, jak si České dráhy váží cestujících. Něco mezi postapokalypsou, skládkou, špatným vtipem a Zónou ze Stalkera. České dráhy tvrdí, že se zastávka bude rušit, ale jaksi neuvádějí kdy ani proč se o ni odmítají starat, přitom tudy denně procházejí stovky lidí a projíždějí tisíce. Nabízí se nápadná podobnost s tram. zastávkou Průběžná, která se má také rušit, také se o ni nikdo nestaral a také je velmi frekventovaná. Jenom s tím rozdílem, že vlaková zastávka nádraží Strašnice je nejspíš už za hranicí záchrany, co se občanské intervence týče...

L.A.E., K.S.

—————

04.01.2012 20:56

Tříkrálový průvod po Strašnicích

Občanské sdružení Útulné Strašnice šlo s malými i velkými koledníky na Tříkrálový průvod, který proběhl v pátek 6. ledna 2012 od 17 hodin.

Sešli jsme se  v pět hodin odpoledne před kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie ve Strašnicích (moderní budova na rohu ulic Krupská a Ke Strašnické). Průvod pokračoval k pasáži u metra Strašnická, kde proběhla Tříkrálová sbírka. (Pořadatelem Tříkrálové sbírky byla Česká katolická charita.)

Zastavili jsme se před bývalým Bečvářovým statkem (Oriflame). Tam jsme u infostánku rozdávali horký čaj, zlato, myrhu a kadidlo. Zároveň zde měly premiéru samolepky "Chci, aby tady", na které si můžete napsat, co byste ve Strašnicích chtěli a nalepit je tam, kde byste to chtěli. Spolu se sborem Českého rozhlasu jsme si zazpívali a na chvíli se v pátečním podvečerním shonu zastavili.

(L.D., L.A.E., K.S.)

 

 

 

—————

26.12.2011 19:21

Výstava fotografií - veřejná prostranství Strašnic

Zveme vás na výstavu fotek strašn(ick)ých veřejných prostranství u výlezu z pasáže u metra Strašnická do parku (směr Gutovka / Oriflame).

Na fotografiích uvidíte realitu strašnických ulic a zákoutí, poněkud v rozporu s radnicí deklarovanou Strategií pro veřejné prostory a Mezinárodní chartou chůze. Je zde instalována také série výtvarných výjevů na motivy protilehlého odpadkového koše (tzv. strašnická ikebana).

Výstava potrvá, než se TSK chytí za nos. Takže asi poměrně dlouho...

—————

22.11.2011 22:44

Minigolf v utajení

Zatímco teploty venkovní teploty klesají a rozepře kolem toho, kdo chce a kdo nechce zavřít Gutovku utichly, rozeznělo se parkem u metra Strašnická dunění motorů těžké stavební techniky i ťukání kamenických kladiv. Osmnáctijamkové hřiště tzv. adventure minigolfu se tedy hned po roce a půl začalo stavět a dosavadní měsíční krajina doufejme brzy začne připomínat krajinu městskou.

Jak nám bylo sděleno v dubnu 2010, už tehdy radnice mírně „podcenila komunikaci s občany“ – po roce a půl se na tom nic (snad kromě vedení radnice) nemění. Na radničním webu ani v radničních novinách není o aktuálním stavu prací na minigolfovém hřišti ani jediná zmínka. Veškerá komunikace v místě se omezila na vyvěšení plachty s výkresem stavby. Vrata na stavenitě bývají přes den otevřená a nikdo tam nehlídá, takže se kdokoli může bez větších problémů dostat dovnitř a porozhlédnout se sám. Těžko soudit, proč není stavebník schopen zabezpečit stavbu před vstupem neoprávněných osob ani proč není staveniště opatřeno vývěskou se stavebním povolením... ale na Praze 10 nejde o nic překvapivého. Platí zde staré přísloví „dvakrát nevstoupíš do stejné řeky“ – snad jen s tím, že z téhle řeky jsme bohužel jaksi nedostali ani příležitost vystoupit. U příštích voleb si na to doufám vzpomene víc lidí...

(L.A.E.)
 

—————

07.10.2011 14:41

Hrabání listí z kaštanů napadených klíněnkou v parku

V neděli 20. listopadu dopoledne se členové a sympatizanti o.s. Útulné Strašnice znovu sešli v parku u metra Strašnická, aby společnými silami shrabali listí kaštanů napadených klíněnkou. Slunné dopoledne rychle uteklo, práce šla dobře od ruky a podařilo se nám vyhrabat většinu napadeného listí ještě před tím, než se stihlo rozložit. Listí bude odvezeno do spalovny a zlikvidováno.

Děkujeme všem, kdo akci aktivně podpořili a věnovali pár hodin z víkendového volna kultivaci veřejných prostranství a zeleně ve Strašnicích.
 

—————


Anketa

Na Praze 10 žijete, nebo jenom bydlíte?

Na Praze 10 žiju, je to můj domov.
(73)
69%

Na Praze 10 bydlím, můj domov je jinde.
(33)
31%

Celkový počet hlasů: 106