Zastupitelé MČ P10 se rozhodli ignorovat občanskou petici

09.06.2010 17:01

Praha, 9. června 2010 – Zastupitelé MČ Prahy 10 v čele s Radou na svém včerejším veřejném zasedání hned nadvakrát zazdili pokusy nastolit debatu o kontroverzní přeměně Parku Strašnická na sportoviště, když jednak odmítli požadavek o.s. Útulné Strašnice zařadit bod „projednání petice pro zachování zelených ploch v Parku Strašnická“ na program jednání, a jednak nepodpořili usnesení navržené zastupitelem Romanem Rognerem (SZ). Ten navrhnul okamžité pozastavení projektu přeměny parku na komerční sportoviště a zahájení debaty s občany. Předsedkyně o.s. Útulné Strašnice Ivana Mádrová i přes odpor zastupitelů pak v rámci diskuse tlumočila postoje občanského sdružení i vůli najít společné řešení. Předložila rovněž alternativní plán na revitalizaci parku. Zasedání se účastnili i zástupci jiných občanských sdružení, která bojují s radnicí Prahy 10. Akci  zaštiťovalo o.s. Občané za svá práva. Účasti na zasedání předcházela demonstrace před radnicí.

 

„Je skandální, že se zástupci, které jsme si zvolili, odmítli zabývat peticí, kterou podepsalo přes 2000 lidí a téměř 3000 na Facebooku. Nevidět to na vlastní oči, tak tomu asi neuvěřím,“ řekla po zasedání Mádrová. „Je to výraz absolutního pohrdání námi, občany, a naší vůlí. Petice je nejpřímějším a právně zakotveným projevem vůle občanů a ignorovat ji je trestuhodné. V petičním zákonu je stanovena třicetidenní lhůta, ve které se příjemce petice, v našem případě radnice Prahy 10, musí vyjádřit. To se nestalo a my v tuto chvíli zkoumáme, zda došlo k porušení zákona,“ dodala Ivana Mádrová. 

 

Občanské sdružení i nadále pokračuje ve svém úsilí o záchranu Parku Strašnická, který má během léta ustoupit rozšiřujícímu se sport areálu Gutovka, a to i přesto, že park je v územním plánu veden jako ZP (parky, historické zahrady a hřbitovy). MČ Praha 10 na projekt vyčlenila 50 až 60 mil. Kč, za pozemek již zaplatila 27 mil. Kč. Již nyní radnice ví, že sportoviště bude spolu se stávajícím areálem Gutovka pronajímat za 1 Kč ročně firmě Hamr Sport. O.s. Útulné Strašnice považuje za krajně nehospodárné vynakládat v době krize veřejných rozpočtů prostředky na projekty, po nichž neexistuje společenská poptávka a které snižují kvalitu životního prostředí: součástí budování bude vykácení desítek zdravých stromů. Ve Strašnicích je již nyní nadprůměrné množství sportovišť, včetně zmíněného aport areálu Gutovka, do kterého se denně sjede v průměru 2000 lidí z celé Prahy a který pro čtvrť sám o sobě již nyní znamená velkou zátěž.

Přehled dosavadních výstupů v médiích:
https://www.e15.cz/domaci/politika/protest-proti-ruseni-parku-prerostl-v-kritiku-ods 
https://www.rozhlas.cz/regina/denik/_zprava/744020
https://www.regiony24.cz/11-88628-odpurci-prestavby-strasnickeho-parku-v-praze-vysli-do-ulic
https://www.facebook.com/note.php?note_id=127722213914843&id=111599712199434&ref=mf
https://www3.halonoviny.cz/articles/view/202987
https://www.lidovky.cz/lide-prijdou-o-park-starosta-si-tam-pry-pred-volbami-stavi-pomnik-pyc-
/ln_domov.asp?c=A100607_142646_ln_domov_mk

 

Dále též MfD a Právo (vydání 9.6.2010).

Viz též https://jelinkova.blog.respekt.cz/c/142124/Zachrana-strasnickeho-parku-boj-pokracuje.html

 

Kontakt: Ivana Mádrová, předsedkyně o.s. Útulné Strašnice;  madrova@seznam.cz 
GSM +420 776 458 832  https://utulnestrasnice.webnode.cz, www.strasnice.eu

 

—————

Zpět