Týden ve znamení Trojmezí

04.10.2010 20:05

Ve zkratce Trojmezí je poslední kousek přírody, sevřený ze všech stran panelovými sídlišti Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík. Pro obyvatele z blízkého i vzdálenějšího okolí je to často jediná možnost kontaktu s přírodou. Část Trojmezí leží v Přírodním parku Hostivař - Záběhlice. V nivě Botiče se také nalézá Přírodní památka Meandry Botiče a biokoridor Územního systému ekologické stability.

 

V roce 2007, po přijetí nového stavebního zákona, byly zahájeny práce na novém územním plánu pro celou Prahu. Paralelně jsou projednávány koncepční dokumenty, které mají novému územnímu plánu předcházet. Jedná se například o takzvané Zásady územního rozvoje, které ve své stávající podobě mimo jiné stanovují nezastavitelnost širokého údolí Botiče. Ještě dál šel první návrh Konceptu nového územního plánu, který v celém území nevymezil prakticky žádné nové zastavitelné plochy.

 

Tento návrh Konceptu byl zřejmě studenou sprchou pro megalomanské plány městských částí a developerů, kteří již zhruba pět let chrlí různé plány na zastavění většiny území Trojmezí vyškovou bytovou zástavbou. Proto se snaží na poslední chvíli proces zpracování nového územního plánu obejít. Podařilo se jim lokalitu prosadit do takzvaných celoměstsky významných změn.

 

Tento proces v současnosti stále běží. Současné vedení města naplánovalo veřejné projednání konceptů celoměstsky významných změn I+II Územního plánu, kam bylo Trojmezí zařazeno (Z 1175), na 18. října.


Co nás čeká tento týden:

 

V úterý 5. října se k budoucnosti tohoto území budou vyjadřovat kandidáti na pražského primátora. Otázky Václava Moravce začínají v 21.00 hod. na ČT24.

 

Ve čtvrtek 7. října proběhne na Zahradním městě předvolební debata o Trojmezí s lídry stranických kandidátek, kteří se ucházejí o voličské hlasy v Praze 10. Tito politici budou rozhodovat o budoucnosti Trojmezí i osudu strašnického parku. Kteří to budou, o tom rozhodnete svými hlasy v komunálních a celopražských volbách příští víkend. Přijďte si je poslechnout!

Místo: SBD Zahradní město, Zvonková 3048/2 (mapka) Debata začíná v 18.hodin.

—————

Zpět