Test klíněnkou

27.09.2010 08:21

Na neděli jsme naplánovali hrabání listí pod kaštany v parku. Tyhle stromy předčasně opadají kvůli klíněnce jírovcové. Její larvy prosperují jen na listech jírovce maďalu. Živí se pletivem listů. Potom se v něm zakuklí. Z kukly vyletí dospělec velikosti šatního mola. Na větve o pár pater výš naklade na zdravé listy nová vajíčka. A tak to jde dokola. Od poloviny května do podzimu se na jednom stromu vystřídají tři až čtyři generace klíněnky. Kaštany s předčasně opadaným listím jdou v době, kdy nastupuje zima a mrazy, do květu, jako by bylo jaro. Sama klíněnka stromy přímo nezahubí, ale celkově je výrazně oslabuje. Stromy potom úspěšně napadají jiní cizopasníci a nemoci - houby a plísně. Larvy poslední sezónní generace klíněnky přezimují v půdě a ve vrstvě tlejícího listí pod kaštany. Přímo v parku je dobrých dvacet jírovců. V blízkém okolí jsem na procházkách se psem napočítal další dvacítku stromů. (mapka) Až na dvě výjimky všechny rostou na veřejném prostranství. Téměř bez výjimky všechny kromě klíněnky sužuje i nedostatek vláhy.

Bez většího úsilí se nás našlo víc než dvacet lidí, ochotných vzít v neděli odpoledne do rukou hrábě a košťata. To na jeden malý park není málo. Protože většina listí je ještě na stromech, vypadalo to, že nás čeká malý happening. Kvůli dešti na něj nedošlo. Optimisti dávají počasí čtrnáct dní, aby se umoudřilo a listí stačilo znovu proschnout. Práce s mokrým, zetlelým listím už taková sranda není. Já se bojím, že suchých, slunečných nedělí bude do nástupu zimy minimum. Byl bych rád, kdybychom se s listím poprali, i když nám počasí nebude zrovna přát. Není to malá výzva. I ochránci přírody ze sdružení Koniklec, kteří na Praze 3 bojují s klíněnkou už druhou dekádu, si na poslední sběr listí část lidi najímají a za práci jim platí. Mají na to peníze z grantů. Pomáhají jim dobrovoníci z Fóra dárců. O organizaci se starají poloprofesionálové.

Takové možnosti nemáme a asi ani nikdy mít nebudeme, ale dvojici či trojici odhodlaných nadšenců a milovníků stromů dokážeme potřebným nářadím vyzbrojit kdykoliv. Počasí se nám těžko přizpůsobí. Přizpůsobit se musíme my. Když si dvacítka více či méně vytížených lidí pustí park do svého soukromého života a věnují mu kousek ze svého volna, je to slušná síla, abychom to zvládli a přitom moc nekrváceli. Přidejte se k nám! Čas a místo si vyberte sami. Napište nám, o který strom, zákoutí či ulici se postaráte a kdy. Když se k vám nikdo z nás nebude moct přidat, alespoň vás vybavíme hráběmi a košťaty. Průběžné hrabání listí je optimální. Není časově, ani fyzicky náročné. V boji s klíněnkou je přitom nejúčinnější. Je ale potřeba shrabat všechno listí i na méně přístupných místech. Listy se sbírají do velkých papírových pytlů, které bezplatně likvidují firmy spolu s odpadem z popelnic. Co jste obecně ochotni udělat pro park? Napiše mi!

(fk)

 

 

—————

Zpět


Diskusní téma: Test klíněnkou

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.