Švédská velvyslankyně podepsala petici za zachování Parku Strašnice

27.05.2010 14:36

Praha, 27. května 2010 – Velvyslankyně Švédského království v České republice Catherine von Heidenstam dnes v Praze podepsala petici za zachování Parku Strašnice. Petici před několika týdny iniciovalo občanské sdružení Útulné Strašnice a dosud ji podepsalo přes 1700 lidí v písemné podobě a více než 2600 lidí na Facebooku (www.strasnice.eu).

 

„Úcta a láska k přírodě jsou nedílnou součástí jak švédské, tak české národní povahy. Švédové věří, že zeleň a stromy především zlepšují lidský život zejména ve městech, kde příznivě ovlivňují kvalitu ovzduší a působí i jako přirozená „klimatizace“ a  lamače hluku. Časem se tato filosofie stala nedílnou součástí územního rozvoje,“ uvedla Catherine von Heidenstam. „Proto mě velice mrzí, že hlavní strašnický park má ustoupit rozrůstajícímu se sport areálu Gutovka. Sport je jistě dobrá věc, ale zdá se mi, že nejrůznějších sportovišť je již nyní ve Strašnicích dost a zachování parku by prospělo všem. Držím palce těm, kdo se snaží přesvědčit své volené zástupce, aby přestavbu parku na sportoviště zastavili či zásadně přehodnotili,“ dodala k motivům připojení svého podpisu pod petici velvyslankyně.

 

Petice má za cíl přimět radnici Prahy 10 pozastavit a zásadně přehodnotit projekt rozšiřování sport areálu Gutovka na úkor zhruba tříhektarového parku u metra Strašnická. Místní občané, z nichž velká část si přeje zachování parku, urgují radnici, aby nastartovala veřejnou diskusi k projektu. Práce na likvidaci parku začaly před dvěma měsíci, aniž byli místní obyvatelé jakkoli informováni o projektu, který zásadní mění charakter celé oblasti. Ta je v současné době vedena v územním plánu jako zeleň - klidová zóna. Radnice dává najevo odhodlání dokončit projekt za více než 50 miliónů z peněz daňových poplatníků do října 2010 a realizovat ho v létě, kdy je většina obyvatel mimo město. Ke spěchu přitom není racionální důvod. Kácení stromů a keřů je regulováno zákonem a i když je prováděno postupně, po malých částech, zákonu odporuje. Navíc, jak potvrdil i Odbor životního prostředí MČ P10, v období, kdy vše kvete, by k takovéto činnosti docházet vůbec nemělo.

 

Fotogalerie:

https://www.facebook.com/album.php?aid=15029&id=111599712199434


Kontakt
: Ivana Mádrová, předsedkyně o.s. Útulné Strašnice;  madrova@seznam.cz 
GSM +420 776 458 832 

https://utulnestrasnice.webnode.cz

 

—————

Zpět