Stromy v lanovém parku

13.09.2010 11:35

Radnice Prahy 10 chce do konce září dokončit lanový park. Jeho vyšší červenou trasu projektanti vytýčili bez ohledu na jednu z nejhodnotnějších skupin stromů v celém strašnickém parku. Pět metrů vysoké sloupy zasahují vysoko do korun stromů. Z logiky věci vyplynulo, že větve budou kvůli nové dráze uřezány. Přesné vedení a podoba lanové okruhu nejsou známy. Plánek zveřejněný na jaře neodpovídá průběhu stavby. Novou verzi lanového parku radnice před veřejností tají.

Z kusých informací od vedoucího odboru životního prostředí Martina Pecánka jsme se dozvěděli, že se v Gutovce kromě ořezávání větví bude i kácet. V parku proti původnímu nákresu vyrostlo několik sloupů lanové dráhy navíc. Jejich propojení se zbytkem červeného okruhu stojí v cestě rozložitý, zdravý topol. Tedy stejný druh stromu, který se měl v Gutovce kácet údajně ze zdravotních důvodů.

To, že se kácení v Praze 10 omlouvá zástupnými důvody, není žádná novinka. Topol kanadský u samoobsluhy Billa se má taky kácet, protože údajně narušuje několik metrů vzdálenou kanalizační stoku. Přitom jeho jediným hříchem je, že stojí na místě vyprojektovaného nohejbalového hřiště, tribuny pro 120 diváků a s tím souvisejících rozsáhlých terénních úprav.

Minulý čtvrtek nastal den D. Do parku přijela firma, která se na ořezávání a kácení stromů specializuje. Vedoucí dřevorubců nebyl ochotný sdělit mně, ani zastupiteli Romanu Rognerovi rozsah zásahu. Počátek byl trochu emotivní, ale na věcnou komunikaci bylo času dost. Snažili jsme se ji navázat. Praha 10 jako investor znovu strčila hlavu do písku. Proto jsem zavolal inspekci životního prostředí.

Topol v lanovém parku zůstal. Ořezání větví nenaplnilo nejčernější scénáře. Jestli to bylo naším přičiněním nebo ne, se dozvíme ze zprávy inspektorů do měsíce.

Filip

 

 

Pár záběrů ze čtvrtka a fotek před a po. Točit a fotit jsem mohl jenom přes plot. Zbytek dofotím, až mě do areálu pustí.

—————

Zpět