Půl roku do voleb

26.03.2014 09:32

Vážení přátelé, příznivci! Do voleb zbývá půl roku. Na našem webu se snažíme být apolitičtí, i když je to prakticky nemožné, zajímá-li nás dění kolem a sledujeme-li, co se děje a chystá na Praze 10. To, koho si na podzim zvolíme do zastupitelstva je však důležité a určuje to kvalitu života i u nás, ve Strašnicích.

Všichni asi víte, jak dopadly volby minulé, víte i to, že nám opět vládne nerozborná koalice ODS a ČSSD, které věrně přisluhují Zelení i DpD (příznivci fotbalu). V opozici tedy zůstává jen TOP09 a jako opozice se tváří i KSČM. Protože se pravidelně účastním jednání zastupitelstva a mám tak nezprostředkované informace, dovolím si malý komentář, který vám snad pomůže při rozhodování.

Koalice ODS s ČSSD na Praze 10 funguje už opravdu dlouho. Podle novin, které ÚMČ Praha 10 vydává, může tato symbióza vypadat téměř ideálně. Kdo se však blíž zajímá o to, co se děje, nemůže optimismus hlásaný tímto plátkem přijmout tak snadno, jak by si naši koaliční zastupitelé přáli. Informovaný občan si totiž klade řadu otázek. Je rekonstrukce Vršovického zámečku opravdu úspěch? Projekt byl několikrát změněn. Původní návrh na hotelový komplex byl hodně lidem trnem v oku. Našel se proto projekt nový, kdo by nakonec byl proti domovu seniorů? To, že z památkového objektu zbyly jen obvodové zdi, že rekonstrukce trvala déle než se plánovalo, že stála mnohem víc, než se plánovalo je fakt. Prezentováno je jen jeho slavnostní otevření, které se náležitě oslavovalo.

Stejnou oslavu si vysloužil nákup Čapkovy vily. Za tento nákup jsme rádi, zatím to vypadá, že odborná komise zajistí, aby archivace a uchování památek po Čapkovi proběhlo regulérně. Plánovaná rekonstrukce má stát desítky milionů a nám nezbývá, než si přát, aby byla provedena citlivě a provoz tohoto památníku mohli ocenit nejen občané Prahy 10. Vadou na kráse této bohulibé koupě je oslava za více než 2 mil. Kč, které Praha 10 zaplatila. Za dvě vystoupení Partičky ve Strašnickém divadle dostali vystupující honorář, který nedostávají renomovaní umělci ani za měsíc vystupování v divadle. Není to náhodou tím, že Geňa je kamarádem starosty? Sám se tím na vystoupení pochlubil. Jistě by bylo užitečnější takovou částkou podpořit provoz divadla ve Strašnicích nebo i jiného kulturního podniku.

Další pochyby mám při čtení rámcové smlouvy na stavební práce, kterou ÚMČ uzavřel. Od té doby uplynuly dva roky, ceny stavebních prací a hlavně materiálů od té doby významně klesly. Tady se však jede podle tabulkových cen, které jsou výrazně vyšší. Koho to zajímá. Je ale potřeba se řádně pochlubit, jaký ta smlouva byla výborný tah.

Chystá se výstavba nové radnice za miliardu korun. Výběr varianty proběhl naprosto neprofesionálně. Původně slibovaná participace proběhla pouze zčásti. Komise pro řešení této problematiky, do které byli jmenováni dva odborníci z řad občanů, neplnila svou funkci. Tito profesionálové nakonec pro nečinnost a nesouhlas s postupem výběru odstoupili. Byli nakonec narychlo nahrazeni dvěma občany, vybranými náhodným losováním. Tím se tak říkajíc měl vlk nažrat a koza zůstat celá. Oba občané byli laici a na prostudování materiálů měli pouhý týden. Dva zástupci, když má Praha 110 tis. Obyvatel? Není to málo? Nemělo proběhnout veřejné řízení, aby lidé mohli vyjádřit svůj názor? Občanská sdružení vedla dlouhý a marný boj od konce loňského roku. Nakonec to dopadlo přesně tak, jak se dalo očekávat. Námi prosazovaná varianta rekonstrukce staré budovy ÚMČ neprošla, přestože a nebo právě protože byla o polovinu levnější. Vedení radnice také chce prodat lukrativní pozemky u Metra, aby mohla zafinancovat alespoň část této stavby. Pozemky (resp. jejich část), na kterých by měla nová radnice stát, byly před nedávnem prodány za směšnou cenu firmě, která je nyní ke stavbě pozemku nabízí. Smutné je to, že předsedkyní komise, která této frašce sekundovala, je předsedkyně Strany Zelených na Praze 10. Strany, od které bychom čekali jiný přístup. Strany, která podle svého programu nepodporuje novou zástavbu a dává přednost ekologickým řešením. Strany, kterou by rádi volili mladí lidé jako alternativu stranám, které tu od počátku developerské projekty podporují. Pokud jsme SZ žádali o podporu v našich stanoviscích, nikdy se nám jí nedostalo. Podpis koalice s ODS je pro mnoho obyvatel, členů i příznivců Zelených nepochopitelný a nestravitelný.

To, že DpD mlčí naopak pochopitelné je. Tato strana šla do voleb pouze s cílem vyřešit situaci Vršovického Ďolíčku. Za čtyři roky se nestalo vůbec nic. Její fanouškové tu sehráli trapnou roli při zastupitelstvu, kdy se řešilo odpuštění odvodů ze vstupenek. Nikdo jim v tom nechtěl bránit a i kdyby ano, neměl nikdo šanci toto rozhodnutí přehlasovat. Namísto toho tu probíhaly plamenné projevy na obranu sportu (je otázkou nakolik je profesionální fotbal ještě sportem a kulturní zábavou). Účastníci diskuse byli odměněni pivem a párkem (komu se to jindy přihodí?) a my už je zase na zastupitelstvu hodně dlouho neuvidíme, protože nic jiného je evidentně nezajímá. Budou i nadále drženi v nejistotě. Dobré dva hlasy, které přihodí do hlasování svým koaličním partnerům, aby si uchovali další čtyři roky iluze o tom, že jim Praha 10 Ďolíček koupí.

Zbývají opoziční strany. KSČM se tu jako opozice tváří. Jen velmi zřídka hlasuje proti návrhům opozice, výjimečně se zdržuje hlasování. Je pověřena vedení kontrolního výboru, který sice kontroluje, ale žádných výsledků se nikdy nedočkáme. Tudíž ani nápravy či návrhů na nějaká opatření.

Dnes, po mnoha politických přestupech, je TOP09 jedinou opravdu opoziční stranou. Pravda, její počáteční rozjezd byl rozpačitý a nesmělý. Její zastupitelé neměli za sebou delí politickou zkušenost a učili se za pochodu. Mám-li být objektivní, byli jedinou stranou, kterou naše problémy a připomínky zajímaly a která s námi spolupracovala. Její zástupce v komisi pro řešení radnice odvedla velký kus práce a k její cti nutno přiznat, že marný boj, kdy stála sama proti všem, aby hájila zájmy občanských sdružení, nebyla vůbec jednoduchá. Několikrát si na zastupitelstvu TOP09 přisvojila návrhy a podněty občanů, aby mohly být projednány. Koalice není ani natolik chytrá ani vstřícná, aby alespoň jednou za čtyři roky některý z nich přijala a alespoň o něm přemýšlela, než ho shodila se stolu.

Mohu tedy na závěr říct, že jsem se za čtyři roky hodně naučila. Naučila jsem se, že si občan nesmí nechat líbit arogantní chování zastupitelů (vynikají v něm zejména zástupci – dnes už i bývalí - ODS), že se má hlásit o svá práva a nebát se říct svůj názor. Zastupitelé jsou tu proto, aby nás zastupovali. Ne proto, aby nás jen zneužívali k plnění svých rádoby politických zájmů. Praha 10 je v tomto ohledu velmi „výživný“ materiál. Proto prosím, až půjdete volit – a určitě běžte – přemýšlejte o své volbě a od těch, které volíte, vyžadujte plnění toho, co slibují a toho, co vy sami od nich očekáváte.

 

Ivana Mádrová
předsedkyně OS Útulné Strašnice
tel. 777 766 351

—————

Zpět