Proč se v Čechách doma zouváte?

05.10.2011 21:57

Častá otázka cizinců, kteří se nad tímto prazvláštním zvykem domorodců pozastavují. Abychom dali přímou odpověď: protože máme na chodnících lejna a moč (od psů i lidí), chrchle, zvratky, holubí trus i peří (a někdy i kusy holubů), nedopalky, papírky, plastové obaly, víčka od láhví... protože narozdíl od (hlavních) měst v civilizovaných zemích se v Praze chodníky pravidelně nečistí a hlavně se nesplachují. Zajeďte se podívat do Vídně, do Basileje, do Paříže, do Barcelony, projděte se po chodníku... chodníky se tam nejenom pravidelně čistí košťaty a kartáči, navíc se také splachují. Díky tomu na nich není prach, odstraní se tak výkaly a jiné neřádstvo a lidem pak vlastně nepřijde divné se doma nezouvat. Zde se kruh uzavírá. Na čistých ulicích je příjemnější a zdravější pobývat. Na čistém chodníku se většina lidí rozpakuje něco odhodit, protože mají větší zábrany než na chodníku pokáleném a posetém odpadky.


V Praze (na Vinohradech, v Kolínské ulici) to v zimě vypadá třeba takhle:

a v létě to u metra Strašnická vypadá taky takhle:

Silně pochybujeme o tom, že by tyhle skvrny byly od vody. I tram. zastávka Průběžná byla pomočená až běda. Stačilo pár desítek litrů vody a vydrhnout kartáčem – pomohlo to, i když dlouhodobé řešení to není. To by znamenalo, že se frekventovaná místa budou pravidelně a důsledně uklízet a splachovat a tyto úkony budou podléhat kontrole.

Dokud čistotu a pořádek nezačneme my, daňoví poplatníci tohoto státu, vyžadovat a vymáhat, budeme žít ve stejném svinčíku, jaký dokládají fotografie shora. A budeme stejně hloupě odpovídat na otázku, proč se přezouváme, když přijdeme domů...

 

L.A.E., K.S.

—————

Zpět