Právo na Prahu – několik poznámek z diskuse

18.02.2012 14:01

Ve středu 15. února večer jsem se zúčastnil panelové diskuse s výmluvným názvem „Právo na Prahu“ v holešovické galerii DOX.Mezi panelisty seděl pražský primátor dr. Svoboda. Z toho, co říkal do mikrofonu, jsem si odnesl následující:


- Jestli se mi jako Pražanovi něco na fungování Prahy nelíbí, mám si jít „sednout na židli“ (čímž pan doktor nejspíš myslel, že mám zaujmout nějakou funkci na úřadě).
- Praha nemá na nic peníze, kasa je prázdná. Přesto pan primátor slíbil, že uvolní 10 milionů na participativní hospodaření s obecními penězi, což je nesporně vstřícný krok.
- Primátor si přeje, aby spolu Pražané komunikovali měli místa, kde se mohou potkávat. Přeje si také, aby Pražané začali něco dělat, ale není schopen jim prozradit, co on udělá proto, aby něco dělat mohli / směli.
- Primátor si myslí, že je třeba převychovat mj. pražské pejskaře a kuřáky, aby nenechávali na chodnících lejna a nedopalky. Nedostatečný úklid města pro něj vůbec není téma. Ombudsmana pro veřejná prostranství Praha prý nepotřebuje, stejně jako podle něj není potřeba místo, kde by se prezentovala vize Prahy tak, jak je tomu v Paříži nebo Londýně ani místa, kde by se veřejnost mohla setkávat se zástupci občanských sdružení. Tím tak trochu zazdil výše uvedenou možnost občanů něco společně pro Prahu dělat a vyjadřovat se k jejímu vývoji.
- Primátor raději nechá velkým nákladem dostavět zprzněný socialistický bazén Šutka, než aby zachránil pražskou kulturní památku Šlechtovka.
- Primátor nedokáže pochopit, že informace, které magistrát vypouští, veřejnost buď nezná, nebo nechápe. Nedochází mu totiž, že problém by mohl být v tom, jak magistrát komunikuje.


I přes všechno to, co docent doktor Svoboda, kandidát věd na magistrátu podniká, aby odstavil mafii prorostlou do pražské politiky od vysychajícího vemene obecního rozpočtu, jsem nenabyl dojmu, že by tento gynekolog (který jeden den z týdne ordinuje a kterému pacientky drží palce, jak neopomněl zdůraznit) byl o moc víc než pouhou figurkou, kterou si pražská ODS z nedostatku stranických kádrů posunula na to pole politické šachovnice, kterému se říká pražský magistrát. Pražané pro něj mnoho neznamenají a nezdá se, že by měl zájem naslouchat jejich názorům. Spíš se rád poslouchá sám. Ani jeho vize Prahy (sen o multifunkčním centru) mě nepřesvědčila.


Od března letošního roku by měly s primátorem Svobodou probíhat on-line diskuse.


Záznam z diskuse je k nalezení zde.
 

L.A.E.
 

—————

Zpět