„Pobytová loučka“ v parku

05.07.2011 20:01

Nedopalky. Vajgly. Špačky. Spousty... celé závěje... víčka od PETek, korunky od piva, uzávěry od destilátů. Střepy. Zapalovače rozbité na prvosoučástky. Papírky, obaly od bonbonů a žvýkaček, rozmoklé filtry od jointů, kusy propisovaček. Kovová padesátikoruna. Ložiska ze skejtu...


To na trávníku v parku před Gutovkou není po rockovém festivalu ani po technu. Je to tam po návštěvnících Gutovky. Vlastně to tam už není, protože jsem to dneska ráno shrabal (byly toho tři pytle).

Je zarážející, že radnice používá Gutovku jako promo všude, kde to jenom jde, ale o její bezprostřední okolí (konkrétně travnatou část parku vedle skejtových drah) se vytrvale odmítá starat. Starat se o něj odmítá i současný nájemce Gutovky, firma Hamrsport – jednak už bude brzy jako provozovatel končit, a potom – oni mají přece pronajatý prostor uvnitř plotu, co je za ním, je nezajímá, navíc mají odpadků v Gutovce samotné až až. To potvrdila i moje nedávná diskuse s provozním Gutovky panem Baumem.


I tak vyšel vstříc mé žádosti a nechal na plot umístit plastové pytle na odpad. Situace se v bezprostředním okolí mírně zlepšila, ale systémové řešení to není. Tím by byla úprava trávníku před Gutovkou jako pobytové loučky, což je ostatně něco, co do parku přirozeně patří (a co poptávali respondenti ankety v rámci projektu Společně měníme Prahu 10 už v roce 2008).


Poslední dobou jsem v debatách s lidmi zainteresovanými na veřejných prostranstvích opakovaně slyšel názor, že chování lidí je možné změnit jen a jen výchovou v rodinách. Jsem přesvědčený o tom, že tato cesta by sice byla nejpřirozenější, jenomže i při nejlepší vůli bude mít v kontextu České republiky výsledky až za několik generací. Proto prosazuji cestu kultivace veřejného prostoru, skrze níž se snad budou kultivovat i ti, kteří v něm jsou: třeba už tím, že bude čistší a že dostanou možnost ho neznečišťovat, protože budou mít kam vyhodit odpadky. Tam, kde je čisto, má drtivá většina lidí větší zábrany něco odhodit než tam, kde už je beztak svinčík. Uvidíme, zda se pytle na odpadky a improvizované popelníky u Gutovky ujmou... (L.A.E.)


 

—————

Zpět