Kde se usídlí úřad Prahy 10, se zatím neví

01.01.2013 14:56

Datum: 01.12.2012 | Autor: Lucie Fialová | Zdroj: Právo | Strana: 13 | Rubrika: Praha - Střední Čechy


Také Praha 10 patří k těm městským částem, které řeší, kam se v budoucnu usadí její vedení a přes tři stovky úředníků. Rozhodnutí, zda opravit současnou radnici ve Vršovické ulici, anebo se přestěhovat do prázdné staré školy u stanice metra Strašnická, ještě nepadlo.

Místostarosta Bohumil Zoufalík (ODS) doufá, že zastupitelstvo tuto otázku vyřeší v prvním čtvrtletí příštího roku.
Aby se měli členové oč opřít, nechá si desátá část od České komory architektů vyložit výhody a nevýhody obou uvažovaných variant. „Až návrhy přijdou, dáme je zastupitelstvu, to rozhodne, kterým směrem se vydáme,“ přiblížil Zoufalík. Podle něj existují důvody, proč zůstat na současné adrese, stejně tak, proč odtud po letech odejít.

Pro přesun podle něj hovoří například to, že budova z roku 1909 pár desítek metrů od podzemní dráhy je lépe přístupná, nachází se geograficky uprostřed Prahy 10. A působí reprezentativněji než sídlo na sídlišti Vlasta. „Nedokážu si přestavit, kolik ušetříme, když se pustíme do rekonstrukce současného sídla, které je v hodně dezolátním stavu,“ přemítá Zoufalík s tím, že oprava objektu na sídlišti Vlasta ze 70. let minulého století by mohla být časově náročnější než stěhování. „Necháme si vyložit obě varianty a uvidíme,“ nechtěl Zoufalík už víc hovořit o kladech a záporech, aby neovlivňoval zastupitele. Náklady odhaduje na stovky miliónů korun.

O změnách se mluví už nějakou dobu. S největší pravděpodobností se ale nezačne nic dít ani v následujících dvou letech. „Celá záležitost, třeba se pletu, je otázkou až dalšího volebního období,“ doplnil.
Podle Ivany Mádrové z občanského sdružení Útulné Strašnice je velká škoda, že bývalá škola zůstává opuštěná. „Krásný dům chátrá, což stojí peníze a bude stát ještě víc, když zůstane neobydlený. Vedle je pustý prázdný prostor, kde dřív fungoval trh, lidi štve, že tam není, neděje se vůbec nic,“ upozornila. Právě na uvolněné ploše by mohl vyrůst další dům, případně propojený se starou školou.

Proti přestěhování radnice do Strašnic v zásadě Mádrová není. I když je přesvědčená, že tolik úředníků se tam nevejde. „Nemůžu říct, že bych byla zásadně proti stěhování, ale musí to mít logiku. Pokud by se našlo další využití pro radniční dům na Vlastě. Bojím se, že by se ho podařilo velmi těžko pronajímat,“ říká s obavou, že by nynější radnici mohl potkat podobný osud jako chátrající kulturní dům Eden, pro nějž obec ani po několika letech nenašla vhodné uplatnění.

***

Necháme si vyložit obě varianty a uvidíme Bohumil Zoufalík, místostarosta

—————

Zpět