Jména hloupých na všech sloupích

13.06.2011 23:47

Nelegální výlep v České Republice se těší zvláštnímu hájemství – policie postihuje pouze lepiče, ti dostávají pokuty proplacené od agentur, které jim výlep zadávají. Zadavatele výlepu nepostihuje nikdo, protože to údajně "není možné". Zajedete-li se podívat do Mnichova nebo do Vídně, nelegální výlep abyste hledali se svítilnou v pravé poledne a uvidíte, jak tvrdý a důsledný postih nelegálního výlepu funguje v praxi. Plakáty se přeci vylepují proto, aby se prodaly vstupenky na koncert, výstavu nebo přednášku, případně aby se prodalo spotřební zboží. Plakáty jsou reklama, a nevyžádaná k tomu. Jsou to svislé odpadky, kterými je zaneřáděný veřejný prostor – a jako s takovými je třeba s nimi zacházet.

Okolí metra Strašnická (i jiná místa, ale to teď nechme stranou) byla v uplynulých týdnech masivně polepena plakáty Nové Akropole. Oslovil jsem paní Aksamítovou, která zajišťuje propagaci této instituce pro Prahu, a vyzval ji, aby nechala výlep odstranit a další už neprováděla. Když se týden nic nedělo, připomněl jsem jí, že to myslím vážně a že pokud výlep nepřestane a nebude ostraněn, podám na ni trestní oznámení ve smyslu § 257 - poškození majetku a znečištění veřejného prostranství. To už paní Aksamítová pochopila a odepsala, že výlep nechá odstranit. 

No vida! Výlep o uplynulém víkendu zmizel:

Něco s tím můžeme a musíme dělat my, obyčejní občané, protože úřady s tím nic nedělají a dělat nechtějí  (protože "nemohou", "nejde to"). Nelegální výlep se dá řešit snadno a můžete ho řešit i vy – jednoduše tím, že plakáty a vývěsky budete cestou do práce nebo do školy strhávat. Důsledně, pravidelně, den za dnem – dokud nezačne být jasné, že na to místo, odkud je strhnete, skutečně nepatří.

Můžete investovat čas a napsat na úřad městské části, aby se postaral o odstranění výlepu a opatřil nejfrekventovanější plochy povrchem, přes který jdou plakáty lepit jenom obtížně – podle mého soudu je to ztráta času, ale za zkoušku to stojí. A potom, co nepomohou ani Vaše telefonáty a maily zadavateli plakátování, podejte na něj trestní oznámení.

Zákony musejí platit pro každého. Snad se naše generace dožije toho, že se v České republice dodržování zákonů začne vymáhat. Abych parafrázoval Al Capona, "s vlídným slovem dojdeš daleko, ale s vlídným slovem a trestním oznámením ještě dál". (L.A.E.)

—————

Zpět