Jak jsme od pana poslance nedostali kávu

14.05.2012 21:05

    Na rohu ulic Mrštíkovy a Starostrašnické, na jednom z nejlepších míst starých Strašnic, vznikla před několika měsíci i přes protesty místních poslanecká kancelář. Místu by daleko víc prospěla kavárna nebo čajovna, ale když už si to místo vybrali naši zákonodárci, budiž – tak se s nimi budeme moci alespoň scházet u nás a nebudeme se muset trmácet do podhradí. Dvěře kanceláře však zůstaly zamčené, jen výlohy se pokryly reklamami na modré ptáky, jak kdosi trefně napsal na jeden ze slepých výkladů. A tak mě napadlo se pánům poslancům ozvat a domluvit si s nimi schůzku.

    Napsal jsem jim prostřednictvím webu napistejim.cz – asi za týden přišla odpověď od poslance Šťastného. Odpověděl mi, že pokud upřednostňuji „...aby setkání proběhlo v mé kanceláři na Praze 10, rád Vám vyhovím.“ To jsem skutečně upřednostňoval, protože když už si tu za 650 tisíc korun českých z daní platíme roční provoz poslanecké kanceláře, ve které nikdo nesedí, alespoň jednou jedinkrát jsem ji zatoužil spatřit zevnitř, pokud možno včetně opravdového poslance.

    Schůzka proběhla ve čtvrtek 10. května. Šel jsem s kamarádem Martinem, který je taky ze Strašnic a zajímá se o dění v Praze. Pan poslanec nám nabídl místo u velkého stolu, ne však občerstvení. Pravda, šetřit se musí - i tak mě zamrzelo, že ani káva, ba ani sklenka vody od pana poslance nebude...

    Podle pana Šťastného jsou tři hlavní témata jeho politického angažmá fiskální zodpovědnost a stabilita,  potom taky transparentnost veřejné správy a do třetice trošku vágní dobrý život pro občany. Ach ano, je to tak - nelze nevzpomenout na 200 milionů půjčených Prahou 10 společnosti Key Investment na věčnou oplátku, výběrové řízení na přístavbu Gutovky transparentní tak, až ho vyšetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo vyloženě lidumilnou privatizaci tzv. viladomů a stavbu pensionu Malešice. Je znát, že těmto tématům se zdejší radní a zastupitelé, ať už uvolnění nebo (jako pan Šťastný) neuvolnění, věnují pilně.

    Zazněla holá i rozvitá souvětí o etickém kodexu zastupitelů, o zákonu o veřejných zakázkách, o zdravotních a sociálních službách... ke Sněhurce a sedmi trpaslíkům jsme se z časových důvodů nedostali.

    Pan poslanec nám pak s vážnou tváří vysvětlil, že stávající zastupitelskou kancelář ODS ve Strašnicích si nepronajal, aby nemohl být obviněn z toho, že snad svou stranu takto financuje a že od soukromé osoby si prostory pronajmout nechtěl. Takže co mu zbylo jiného, než si prostřednictvím poslanecké sněmovny pronajmout kancelář na nejlukrativnějším místě v centrálních Strašnicích, nechat si ji zrekonstruovat a pak se ještě pyšnit tím, že do obecní kasy ročně zaplatí s kolegou Floriánem štědrých 650 tisíc? My, daňoví poplatníci, bychom měli nakonec být rádi, že si naše městská část na tuhle utěšenou sumičku přijde tak svrchovaně transparentním způsobem... nebo snad ne?

    Pan poslanec nám bohužel neprozradil ani téma, ani termín kdysi ohlášených přednášek se zdravotnickou tématikou, které chtěl v kanceláři pořádat, přislíbil však, že nám dodá bližší informace k vyšetřování ÚOHS i k Mezinárodní chartě chůze, kterou sice odhlasoval jeho zastupitelský klub, o níž však on sám jako zastupitel (pravda neuvolněný) netuší zhola nic.

    Ještě se chci v kanceláři sejít s panem Floriánem, abych se ho zeptal na to, proč je tak transparentní, až skoro není vidět. A třeba se dočkám toho kafe... pan Florián zatím zarytě mlčí. 

—————

Zpět