Hnusná místa ve Strašnicích

23.01.2012 20:24

První místo: Stanice metra Strašnická a její bezprostřední okolí.

Místní občas žertem říkají, že by se ze Strašn-ick-á mohla přejmenovat na Strašná, dokonce by se ušetřilo pár písmen. Okolí metra totiž strašné je: zaschlé letité výkaly, rozpadající se odpadkové koše, roztrhané plakáty na zdech. Lavičky, na kterých se sedět nedá (ty reklamní) nebo takové, na kterých se nikomu sedět nechce, protože jsou špinavé. Stánek s alkoholem, okolo něj už přes den opilí notorici, kteří kálejí do nedalekého křoví. Přerostlé neudržované křoví uprostřed vydlážděné plochy, kam sice nikdo nekálí, ale je nevzhledné. Plevel v každém rohu. Stojan na kola, který nikdo nikdy nepoužil - kdo by si na podobném místě byť jen opřel kolo?

 

Druhé místo: Výměník a výpust ventilace metra v parku u metra Strašnická

Zejména místo, kde je výpust ventilace metra, je místem vyvýšeným a jako takové se přímo nabízí k posezení a vyhlídce. Jde o nejvýše položené misto v parku. Jenže – sedli byste si semhle?

Nedaleko odtud je ideální místo pro grafitti jam. Už tam očividně nějaký proběhl, ale možná je načase uspořádat další a trochu to tam oživit.


 

Třetí místo: Bývalé hřiště na sídlišti Dvouletky

Kdysi dávno možná fungovalo, ale už v 90. letech 20. století bylo mimo provoz, zarostlé plevelem, v rozích ležely odpadky a po antuce nebylo skoro ani památky. V roce 2012 vypadá ještě sešleji. Přitom je pár minut cesty od metra, a v celých Strašnicích (nejspíš ani na Praze 10) není jediné hřiště na pétanque. Náhoda? Příležitost!

Čtvrté místo: Pás zeleně za farou / divadlem Miriam 

Místo zastrčené, zpustlé, funguje jako záchodky bezdomovců a psů, odpadiště po rekonstrukcích a prořezu zeleně, místy možná dokonce nocoviště těch, kteří nemají kde jinde přespat. Místo, které nikomu nepatří a o které se nikdo nestará – jenom zhruba jednou za rok ho někdo poseká, jinak tu rostou více než metr vysoké kopřivy a plevel.

Páté místo: Nádraží Strašnice

Místo, které více než výmluvně dokládá, jak si České dráhy váží cestujících. Něco mezi postapokalypsou, skládkou, špatným vtipem a Zónou ze Stalkera. České dráhy tvrdí, že se zastávka bude rušit, ale jaksi neuvádějí kdy ani proč se o ni odmítají starat, přitom tudy denně procházejí stovky lidí a projíždějí tisíce. Nabízí se nápadná podobnost s tram. zastávkou Průběžná, která se má také rušit, také se o ni nikdo nestaral a také je velmi frekventovaná. Jenom s tím rozdílem, že vlaková zastávka nádraží Strašnice je nejspíš už za hranicí záchrany, co se občanské intervence týče...

L.A.E., K.S.

—————

Zpět