Guerilla Cleaning

22.06.2011 22:03

Určitě jste slyšeli o guerilla gardeningu, tj. o partyzánském zahradničení na zanedbaných veřejných prostranstvích, která samozvaní zahradníci pro potěchu oka i ducha osazují a osévají všemožným rostlinstvem.


Možná jste taky slyšeli o guerilla knittingu, čili o partyzánském oplétání všemožných (místy i dost nemožných) předmětů...


A slyšeli jste už o guerilla cleaningu, tzv. partyzánském úklidu? Uklidit si doma dokáže každý, většina lidí bere prostor za rohožkou jako posvátný. Češi se už několik generací k údivu cizinců neznalých tohoto folklorního prvku přezouvají, když vstupují do bytu (cizinci zpravidla pochopí až ve chvíli, když z podrážky sundavají třetí psí lejno, do kterého během jednoho odpoledne v centru vstoupili). Ale uklízet venku? Není to trochu zbytečné, když uklízet má radnice?


Bylo by to divné, kdyby město / TSK / Pražské komunikace dělaly svoji práci a uklízely chodníky přinejmenším tak dobře, jako uklízejí vozovky. Chodec přeci jenom nemá kola, neplatí za parkování ani povinné ručení, nekupuje si benzín, naftu ani dálniční známky a nepodporuje tak státní kasu, takže co by ještě nechtěl...


Chodníky nikdo nečistí od plevelu, nedopalků, písku ani štěrku, spadaného listí... o co se nepostará déšť nebo vítr a metaři, kteří spíše symbolicky sbírají nejnápadnější odpadky, to na chodnících zůstává ležet. Cestou do práce vídáte na zemi některé předměty třeba týdny... a už vám to došlo – když je nezvednete a neuklidíte vy, neudělá to nikdo. Dopisování si s úřady zpravidla nikam nevede.


To samé se do značné míry týká i zeleně. Zkuste si dopisovat s odborem Životního prostředí Vaší městské části a uvidíte, čeho se doberete – někdy se stane, že je problém vyřešen (přerostlé keře se ostříhají), někdy vám bez ptaní keře uříznou 3 cm nad zemí (a problém je vyřešen pro ně), jindy se dozvíte, že na to nemají kdy a že chodník, po kterém se skoro nedá chodit, protože z jedné strany parkují auta a z druhé přerůstají keře, by bylo stejně nejlepší zrušit.  


Máte-li dvě zdravé ruce, není to nic, co byste nemohli vyřešit sami. Můžete se domluvit se sousedy z domu, z nichž někdo plotostřih určitě má, a bujný porost zastřihnout sami. Jde to i bez moderní techniky – keře na obrázku byly postaru osekány srpem a ostříhány zahradnickými nůžkami během čtvrthodiny.

(L.A.E.)

—————

Zpět