Blog

06.10.2010 08:34

2 Fotografie týdne: Sportovní areál V olšinách

2. června 2010

Tohle je archivní snímek ze začátku června. Je na něm zachycen projekt Sportovního areálu V olšinách. Tento plán nikdo ze sdružení Útulné Strašnice na vlastní oči neviděl. V rámci takzvaného nahlížení se to povedlo jen Petrovi Kužvartovi z Ateliéru pro životní prostředí. Kdo se opováží zkřížit radnici Prahy 10 její plány, musí počítat s tím, že se stane terčem různých faulů. Upírání informací je z kategorie menších ústrků. ODS projekt před volbami schovala do šuplíku. Téměř příkladně ho dala do svého volebního programu. Kdo jí dá v komunálních volbách hlas, současně dá zelenou tomuto projektu. Povolení vykácet všechny stromy a keře je stále platné.

 

Zítra ve čtvrtek dostaneme příležitost zeptat se zástupců politických stran na budoucnost strašnického parku. Předvolební debata o Trojmezí začíná v 18 hodin na adrese SBD Zahradní město, Zvonková 2. Přijďte si je poslechnout.! Starosta Vladislav Lipovský (ODS) se má dnes vyjádřit, zda na debatu dorazí. Jeho postoje k Trojmezí a k parku jsou zajímavé s ohledem na sliby a proklamace jeho stranického kolegy a kandidáta na primátora Bohuslava Svobody, který v úterních Otázkách Václava Moravce mluvil o novém přístupu ODS k občanům Prahy a k městu.

 

6. října 2010

Takhle rychle vám možná po volbách postaví pod okny novou dvojpodlažní restauraci. Tady konkrétně jde o další objekt zázemí. Tentokrát pro dětský lanový park. Soukromá sauna ani místnost s krbem se do něj tentokrát nevejde. Ano, takovou výbavu má restaurace Gutovka.

—————

04.10.2010 20:05

Týden ve znamení Trojmezí

Ve zkratce Trojmezí je poslední kousek přírody, sevřený ze všech stran panelovými sídlišti Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík. Pro obyvatele z blízkého i vzdálenějšího okolí je to často jediná možnost kontaktu s přírodou. Část Trojmezí leží v Přírodním parku Hostivař - Záběhlice. V nivě Botiče se také nalézá Přírodní památka Meandry Botiče a biokoridor Územního systému ekologické stability.

 

V roce 2007, po přijetí nového stavebního zákona, byly zahájeny práce na novém územním plánu pro celou Prahu. Paralelně jsou projednávány koncepční dokumenty, které mají novému územnímu plánu předcházet. Jedná se například o takzvané Zásady územního rozvoje, které ve své stávající podobě mimo jiné stanovují nezastavitelnost širokého údolí Botiče. Ještě dál šel první návrh Konceptu nového územního plánu, který v celém území nevymezil prakticky žádné nové zastavitelné plochy.

 

Tento návrh Konceptu byl zřejmě studenou sprchou pro megalomanské plány městských částí a developerů, kteří již zhruba pět let chrlí různé plány na zastavění většiny území Trojmezí vyškovou bytovou zástavbou. Proto se snaží na poslední chvíli proces zpracování nového územního plánu obejít. Podařilo se jim lokalitu prosadit do takzvaných celoměstsky významných změn.

 

Tento proces v současnosti stále běží. Současné vedení města naplánovalo veřejné projednání konceptů celoměstsky významných změn I+II Územního plánu, kam bylo Trojmezí zařazeno (Z 1175), na 18. října.


Co nás čeká tento týden:

 

V úterý 5. října se k budoucnosti tohoto území budou vyjadřovat kandidáti na pražského primátora. Otázky Václava Moravce začínají v 21.00 hod. na ČT24.

 

Ve čtvrtek 7. října proběhne na Zahradním městě předvolební debata o Trojmezí s lídry stranických kandidátek, kteří se ucházejí o voličské hlasy v Praze 10. Tito politici budou rozhodovat o budoucnosti Trojmezí i osudu strašnického parku. Kteří to budou, o tom rozhodnete svými hlasy v komunálních a celopražských volbách příští víkend. Přijďte si je poslechnout!

Místo: SBD Zahradní město, Zvonková 3048/2 (mapka) Debata začíná v 18.hodin.

—————

29.09.2010 10:19

Fotografie týdne: Klíněnka jírovcová

29. září 2010

Kaštan u Bečvářova statku. Klíněnka jírovcová se zatím nerušeně připravuje na zimu. (mapka)

—————

27.09.2010 08:21

Test klíněnkou

Na neděli jsme naplánovali hrabání listí pod kaštany v parku. Tyhle stromy předčasně opadají kvůli klíněnce jírovcové. Její larvy prosperují jen na listech jírovce maďalu. Živí se pletivem listů. Potom se v něm zakuklí. Z kukly vyletí dospělec velikosti šatního mola. Na větve o pár pater výš naklade na zdravé listy nová vajíčka. A tak to jde dokola. Od poloviny května do podzimu se na jednom stromu vystřídají tři až čtyři generace klíněnky. Kaštany s předčasně opadaným listím jdou v době, kdy nastupuje zima a mrazy, do květu, jako by bylo jaro. Sama klíněnka stromy přímo nezahubí, ale celkově je výrazně oslabuje. Stromy potom úspěšně napadají jiní cizopasníci a nemoci - houby a plísně. Larvy poslední sezónní generace klíněnky přezimují v půdě a ve vrstvě tlejícího listí pod kaštany. Přímo v parku je dobrých dvacet jírovců. V blízkém okolí jsem na procházkách se psem napočítal další dvacítku stromů. (mapka) Až na dvě výjimky všechny rostou na veřejném prostranství. Téměř bez výjimky všechny kromě klíněnky sužuje i nedostatek vláhy.

Bez většího úsilí se nás našlo víc než dvacet lidí, ochotných vzít v neděli odpoledne do rukou hrábě a košťata. To na jeden malý park není málo. Protože většina listí je ještě na stromech, vypadalo to, že nás čeká malý happening. Kvůli dešti na něj nedošlo. Optimisti dávají počasí čtrnáct dní, aby se umoudřilo a listí stačilo znovu proschnout. Práce s mokrým, zetlelým listím už taková sranda není. Já se bojím, že suchých, slunečných nedělí bude do nástupu zimy minimum. Byl bych rád, kdybychom se s listím poprali, i když nám počasí nebude zrovna přát. Není to malá výzva. I ochránci přírody ze sdružení Koniklec, kteří na Praze 3 bojují s klíněnkou už druhou dekádu, si na poslední sběr listí část lidi najímají a za práci jim platí. Mají na to peníze z grantů. Pomáhají jim dobrovoníci z Fóra dárců. O organizaci se starají poloprofesionálové.

Takové možnosti nemáme a asi ani nikdy mít nebudeme, ale dvojici či trojici odhodlaných nadšenců a milovníků stromů dokážeme potřebným nářadím vyzbrojit kdykoliv. Počasí se nám těžko přizpůsobí. Přizpůsobit se musíme my. Když si dvacítka více či méně vytížených lidí pustí park do svého soukromého života a věnují mu kousek ze svého volna, je to slušná síla, abychom to zvládli a přitom moc nekrváceli. Přidejte se k nám! Čas a místo si vyberte sami. Napište nám, o který strom, zákoutí či ulici se postaráte a kdy. Když se k vám nikdo z nás nebude moct přidat, alespoň vás vybavíme hráběmi a košťaty. Průběžné hrabání listí je optimální. Není časově, ani fyzicky náročné. V boji s klíněnkou je přitom nejúčinnější. Je ale potřeba shrabat všechno listí i na méně přístupných místech. Listy se sbírají do velkých papírových pytlů, které bezplatně likvidují firmy spolu s odpadem z popelnic. Co jste obecně ochotni udělat pro park? Napiše mi!

(fk)

 

 

—————

22.09.2010 09:00

Fotografie týdne: Nové údolí v areálu minigolfu

21. září 2010

V areálu minigolfu ve strašnickém parku se objevily kolíky a bílé čáry. Částečně odhalují rozsah plánovaných terénních prací v areálu. Zemina nad horní bílou čarou ve tvaru klínu bude vybrána a přenesena jinam. Část zeminy přijde do prostoru zrušené cesty za zámečkem, za kterou v parku není náhrada. Oficiální náklady stavby 20 miliónů.

—————

20.09.2010 10:33

V komunálkách volte osobnosti

 

Jako sdružení narážíme na ten problém na každém kroku. V podstatě jednobarevná Rada městské části Praha 10 přijímá usnesení, jejichž obsah i podklady jsou jsou neveřejné. Mezi podklady Rady se tak dostala zastavovací studie pro Trojmezí, o které starosta Vladislav Lipovský tvrdí, že neví kdo jí zadával a platil.

 

Rada podobně netrasparentně zvrátila své původní kladné stanovisko k vyhodnocení nového traumacentra vinohradské nemocnice v rámci procesu EIA. Nové usnesení obsahuje pouze "nedoporučuje". Co Rada nedoporučuje, o tom už usnesení mlčí.

 

Z usnesení Rady z poslední doby nově zmizely ceny stavebních zakázek ve strašnickém parku. Radnice tak může podle potřeby tvrdit, že na výstavbu areálu Gutovka celkově vynaložila již 200 milińů korun (červen 2009) Rok na to po dalších investicích v řádu desítek miliónů korun podle starosty Lipovského stálo veškěré zařízení v Gutovce pouhých 140 miliónů (září 2010).

 

Rada se opírá o hlasy jediného stranického klubu, který spolehlivě protlačí zastupitelstvem všechno, co si vedení radnice přeje. A naopak zašlape do země cokoliv, co vznikne mimo toto úzké mocenské centrum.

 

Znáte tu bezejmennou masu? Byli vám někdy nápomocní či užiteční? Nebo si jenom hrají na svém písečku? Nevolte zastupitele, kteří hlasují jen podle pokynů vedení a stranického klíče!

 

Volte místo nich osobnosti! V říjnových komunálních volbách můžete současně volit osobnosti z více stran. Pomůžete tak vrátit poměry na Praze 10 do kolejí zastupitelské demokacie. Z komunální politiky bude opět veřejná služba.

 

V našem boji za záchranu strašnického parku nám nejvíce pomáhali Zelení.

Další oporou nám byl senátor Jaromír Štětina. Předsedkyně občanského sdružení Útulné Strašnice Ivana Mádrová kandiduje do Zastupitelstva MČ Praha 10 na kandidátce TOP 09.

 

 

Zelená Desítka: Volte svobodně - využijte možnost hlasovat pro více stran

 

 

—————

15.09.2010 09:00

Fotografie týdne: Vyměřování červeného okruhu lanového parku

15. Září 2010

Dělníci začali vyměřovat dráhu vyššího červeného okruhu lanového parku Gutovka. Přijdou okolní stromy o další větve?

—————

13.09.2010 11:35

Stromy v lanovém parku

Radnice Prahy 10 chce do konce září dokončit lanový park. Jeho vyšší červenou trasu projektanti vytýčili bez ohledu na jednu z nejhodnotnějších skupin stromů v celém strašnickém parku. Pět metrů vysoké sloupy zasahují vysoko do korun stromů. Z logiky věci vyplynulo, že větve budou kvůli nové dráze uřezány. Přesné vedení a podoba lanové okruhu nejsou známy. Plánek zveřejněný na jaře neodpovídá průběhu stavby. Novou verzi lanového parku radnice před veřejností tají.

Z kusých informací od vedoucího odboru životního prostředí Martina Pecánka jsme se dozvěděli, že se v Gutovce kromě ořezávání větví bude i kácet. V parku proti původnímu nákresu vyrostlo několik sloupů lanové dráhy navíc. Jejich propojení se zbytkem červeného okruhu stojí v cestě rozložitý, zdravý topol. Tedy stejný druh stromu, který se měl v Gutovce kácet údajně ze zdravotních důvodů.

To, že se kácení v Praze 10 omlouvá zástupnými důvody, není žádná novinka. Topol kanadský u samoobsluhy Billa se má taky kácet, protože údajně narušuje několik metrů vzdálenou kanalizační stoku. Přitom jeho jediným hříchem je, že stojí na místě vyprojektovaného nohejbalového hřiště, tribuny pro 120 diváků a s tím souvisejících rozsáhlých terénních úprav.

Minulý čtvrtek nastal den D. Do parku přijela firma, která se na ořezávání a kácení stromů specializuje. Vedoucí dřevorubců nebyl ochotný sdělit mně, ani zastupiteli Romanu Rognerovi rozsah zásahu. Počátek byl trochu emotivní, ale na věcnou komunikaci bylo času dost. Snažili jsme se ji navázat. Praha 10 jako investor znovu strčila hlavu do písku. Proto jsem zavolal inspekci životního prostředí.

Topol v lanovém parku zůstal. Ořezání větví nenaplnilo nejčernější scénáře. Jestli to bylo naším přičiněním nebo ne, se dozvíme ze zprávy inspektorů do měsíce.

Filip

 

 

Pár záběrů ze čtvrtka a fotek před a po. Točit a fotit jsem mohl jenom přes plot. Zbytek dofotím, až mě do areálu pustí.

—————

24.05.2010 13:41

Bankovní spojení

Pomozte v našem boji a podpořte nás!

 

Výbor o.s. Útulné Strašnice zařídil pro potřeby financování činnosti sdružení transparentní bankovní účet 2500068115/2010 u Fio. Máte-li zájem pomoci a podpořit naši iniciativu a snahu tímto způsobem, můžete poukázat libovolný finanční obnos.

Všechny prostředky budou řádně a poctivě využity k podpoře zachování Parku Strašnická (trička, transparenty a podobně). Nevyužié prostředky budou sloužit k další činnosti obdobného charakteru.

Všechny náklady i výnosy řádně zdokomentujeme a oficiálně publikujeme na těchto stránkách.

 

Předem všem děkujeme!

Členové OS, Útulné Strašnice

—————

01.05.2010 12:01

Zástupci občanského sdružení jednali se starostou

V pátek 30.4. proběhla na radnici MČ Praha 10 schůzka, na které zástupci o.s. Útulné Strašnice předali starostovi petici s více než 1000 podpisy a opětovně ho vyzvali k zachování parkových ploch v okolí metra Strašnická. Starosta vyjádřil ochotu k diskusi, avšak nadále trvá na záměru postavit plánované sportoviště. Úplný text zápisu z jednání i seznam otázek, které předalo o.s. starostovi , aby se k nim mohl vyjádřit písemně, si můžete stáhnout.

—————


Novinky

21.05.2014 22:29

Petice za referendum

Strašničtí,  petici za referendum můžete podepsat nebo odevzdat arch zatím v kadeřnictví v Sokole, tedy: STUDIO AIM Saratovská 4 100 00 Praha 10 Díky!  Každý podpis je důležitý.  Na sedmičce to dokázali, dokažme si, že to zvládneme taky!

—————

26.03.2014 09:25

Vývoj složení rady ÚMČ v uplynulém volebním období

Vývoj složení rady ÚMČ v uplynulém volebním období: Zdroj a celý článek zde: https://zaostrenona10.cz/?page=zastupitelstvo-24-3-2014

—————

17.03.2014 19:23

Vynášení zimy ze Strašnic

Kdy: 6. dubna od 15:30 / kde: metro Strašnická   Zveme vás na tradiční vynášení zimy ze Strašnic. Sejdeme se o smrtnou neděli 6. dubna o půl čtvrté odpoledne u metra Strašnická a na opozdilce chvíli počkáme. Pokud už na místě nikoho nenajdete, volejte na číslo 603 925 741...

—————

06.02.2014 16:33

Zabraňme megalomanské výstavbě U METRA, nechceme radnici ani jinou zástavbu

Zabraňme megalomanské výstavbě U METRA, nechceme radnici ani jinou zástavbu POSLEDNÍ ŠANCE ZASTAVIT TRANSPARENTNÍ LEVÁRNU!   NEVÍME, JAK CHTĚJÍ POLITICI ROZHODNOUT O MILIARDOVÉ INVESTICI DO NOVÉ RADNICE!   A jaký dopad to bude mít na prostor kolem Metra?   !  ...

—————

30.12.2013 12:54

Místostarostka Radmila Kleslová - Rozvědčice pracuje pro ANO

Vzhledem k tomu, že příští rok 2014 bude rokem volebním, je namístě si občas připomenout, jací zastupitelé fungují na Praze 10 a u voleb tyto informace potom zúročit. Postupně Vám budeme takové informace zprostředkovávat napříč politickými stranami. Pro přečten í článku klikněte ZDE  

—————

19.09.2013 11:56

Program "Zažít město jinak - STRAŠNICKÁ ZÓNA"

21. září 2013 - park před Strašnickým divadlem, organizátor Divadlo X10

—————

10.03.2013 22:55

Vynášení zimy ze Strašnic

Sraz v neděli 17. března u metra Strašnická v 16:00 Přineste si smrtku a něco na dělání randálu! Info: 603 925 741

—————

05.03.2013 13:51

POZVÁNKA K VEŘEJNÉ DISKUSI O BUDOUCNOSTI PROSTORU KOLEM METRA STRAŠNICKÁ

DŮVOD, FORMÁT A CÍLE SETKÁNÍ Hlavním impulzem k setkání je úvaha vedení městské části o rekonstrukci současné budovy radnice ve Vršovické ul., nebo výstavbě nové budovy na Strašnické. Kdyby ke stavbě nové radnice na Strašnické došlo, bude to znamenat pro okolí metra Strašnická velkou změnu. Je...

—————

16.02.2013 12:24

Vážení přátelé

V současné době probíhají žhavá jednání s radnicí o nové podobě naší radnice. Kromě alternativy rekonstrukce staré budovy je ve hře výstavba nové. Radnice přislíbila participaci občanů. Je to ale projekt, který může zásadně změnit vzhled Strašnic a přáli bychom si, aby se co nejvíc lidí zapojilo do...

—————

02.01.2013 15:51

Tříkrálový průvod světel v Malešicích - neděle 6.1. v 5 odpoledne

  Letošní Tři krále oslavíme spolu se sousedy z Malešic. Sejdeme se v neděli 6. ledna 2012 v pět hodin odpoledne u Milíčovy modlitebny v Rektorské ulici. Nejbližší dopravní spojení je zastávka autobusu č. 297 "Rektorská". Na programu je improvizovaný koncert, tříkrálová legenda, vůně...

—————