Blog

28.06.2011 22:03

DIY, část třetí

 ... aneb do třetice všeho dobrého. Nejenom, že provizorní koš na odpadky umístěný v pondělí večer pod stromy na kraji parku zůstal na svém místě, odpadků v okolí sedaček kolem podstatně ubylo (moje teorie, že mají-li lidé příležitost vyhodit odpadky do koše, využijí ji, se potvrdila). Naopak na místě přibyl zbrusu nový koš a podle všeho měl úspěšnou premiéru:

Repríza se konala v parku před Gutovkou, kde bylo zase nastláno odpadky a kde se vesele popíjelo i za soumraku. Přivolaná hlídka Městské policie pijáky legitimovala a sdělila jim, že si mohou vybrat mezi pokutou a tím, že odpadky uklidí, což je nabídka, která se těžko odmítá. Odpadky tedy sesbírali a hodili do koše u brány Gutovky. Byl tomu přítomen i provozní AVČ Gutovka pan Baum, který připustil, že nepořádek na tomto je problém, ale že není v jeho silách (jakkoli snad v jeho zájmu) tento stav řešit.

Netuším, kolika repríz se ještě dočkáme, než se radnice uráčí něco udělat. Stačilo by na místě nainstalovat další koš a občas tam důkladně uklidit. (L.A.E.)

—————

27.06.2011 22:26

DIY, část druhá

Dnes byl provizorní koš na odpadky včetně popelníku, umístěný u sedaček před vstupem do pasáže vedoucí ke stanici metra Strašnická, kýmsi odstraněn. Kdyby neměl své opodstatnění a okolí laviček bylo čisté, přijal bych tuto skutečnost bez rozpaků. Jenže situace se opakuje s trapnými detaily - zase odpadky poházené kolem sedaček. Takže pokus druhý - o něco viditelnější, o něco srozumitelnější (nezbývá než chovat naději, že ti, kdo původní improvizovaný koš odstranili, jsou gramotní):

O moc jiné to nebylo ani u vstupu do Gutovky - viditelně opilá dvojice teenagerů, která se od svinčíku kolem kategoricky distancovala (oní pijí víno z láhví, kdežto ti, co poházeli odpadky po trávníku, prý pili z krabic), okolí poseté plastovými láhvemi od limonád, papíry, láhvemi od alkoholu a krabicemi od vína. Po kratší debatě se nakonec uvolili pomoci mi s úklidem a slíbili, že prý promluví do duše těm, kteří tam odpadky odhazují, neboť prý je znají (ale oni sami nic!). Vyžádali si vratné láhve od piva. Odpadky (včetně kusů betonu z rozebraného ohniště, o jejichž odstranění jsem úřad městské části Praha 10 žádal začátkem měsíce) jsem napytloval - sotva se do pytle vešly.

Uvidíme, co bude dál... (L.A.E.) 

 

—————

27.06.2011 06:53

DIY = Do It Yourself

 Na samém začátku parku u metra Strašnická, hned co vyjdete z pasáže, uvidíte dva velké stromy a kolem nich půlkruh sedaček. Hezké místo na posezení, zakousnutí svačiny nebo vykouření cigarety. Chce se vám nosit odpadky o 10 metrů dál? Je celkem dost lidí, kterým se nechce.

Jak mi napsal ing. Roman Kaštovský z oddělení městské zeleně a čistoty (Odbor životního prostředí, dopravy a rozvoje ÚMČ Praha 10), „Odkládání odpadu mimo určené místo je v rozporu s příslušnými právními předpisy (např. vyhláška HMP č. 8/2008 o čistotě - "(1) Každý je povinen se chovat tak, aby: a) nezpůsobil znečištění ulic nebo jiných veřejných prostranství)". Argument, že není koš přesně tam, kde mi vzniká odpad, není z tohoto hlediska podstatný.

To mi doslova otevřelo oči. Vyhlášku bych si sám nejspíš nenašel, a navíc umísťovat koše tam, kde vzniká odpad, nemá pro zaměstnance oddělení městské zeleně a čistoty prioritu.

Inu, hledáte-li pomocnou ruku, najdete ji na konci svého ramene. V sobotu odpoledne jsem tedy vyrobil improvizovaný koš i s nádobou na nedopalky (jak mi napsal p. Kaštovský „V parkové ploše je několik košů a s instalací dalších ještě počítáme (nikoli ovšem s popelníkovou nástavbou).“ umístil pod stromy k sedačkám. Odpadky z okolí sedaček jsem vysbíral, aby i o víkendu nevypadal vstup do parku jako skládka.

Uvidíme, jestli se koš osvědčí. Budu se o něj starat do té doby, dokud sem úřad nenechá nainstalovat normální koš, i kdyby nakrásně bez oné popelníkové nástavby. (L.A.E.)

—————

22.06.2011 22:23

Jak se pilo za plotem

Lidé procházející parkem kolem Gutovky možná vědí, že procházejí kolem tzv. drug-free zone, tedy volně přeloženo místa, kde se nemají (nesmějí..?) konzumovat omamné látky. Zóna je ohrazena plotem, a co se děje za ním, už do ní nespadá...

Pod svícnem je tma největší a za plotem drug-free zóny probíhal koncem května a začátkem června bezmála Woodstock.


Od začátku června, kdy tuto oblast začala monitorovat Městská policie, došlo k výraznému zlepšení situace. Na náš popud byla také zvýšena frekvence vývozu košů kolem Gutovky a ty by tak už ani o víkendech neměly přetékat. (L.A.E.)

—————

22.06.2011 21:56

Kam s ním?

Otázka nerudovská, jen místo slamníku – sáček od čipsů, láhev od pití, nedopalek. Otázka stále aktuální. Kam vyhodit odpadky, když není na dohled koš? Bez přemýšlení: na zem. První místo, které se namane. Stejně tam už nějaké odpadky leží, tak co? Je sice možné, že kulturní lidé obyčejně nepotřebný obal nebo oharek poponesou a vyhodí do nejbližšího koše, jenže když schází jistota, že nějaký poblíž je, putuje vše nepotřebné zpravidla rovnou na zem, ať už jste akademik, nebo pomocný zedník.

Je poněkud krátkozraké předpokládat, že lidé v parku budou chtít jen tak sedět na lavičce. Zmrzlina, meloun, odpolední cigareta – jenže kam s obalem, slupkou či nedopalkem? Přečtené noviny, krabice od vína..? Kam s nimi?

 

Kdekoli jsou lavičky a kdekoli se dá předpokládat, že na nich budou lidé sedět, měly by být i koše, do kterých lze odpadky umístit. Dokud to těm, kteří jsou zodpovědní za plánování veřejných prostranství zodpovědní, nedojde, bude to bez košů vypadat asi takhle:

(L.A.E.)

—————

19.06.2011 12:00

“My si mysleli, že to někdo spraví…” - aktualizace

Před domem na rohu Nučické a Průběžné ulice už zhruba dva týdny chyběl kryt světlíku a pod ním zela více než metrová jáma. Místo bylo neoznačené a hrozilo, že do něj někdo z kolemjdoucích spadne. Obyvatelé domu, nájemce sousední pivnice a pizzerie i kolemjdoucí nejspíš čekali, až někdo něco udělá (když je na domě tabulka s nápisem, že jde o dům v majetku MČ Praha 10, patrně by to měla udělat ona nebo správní firma jí určená… alespoň podle názorů kolemjdoucích) – jenže v současnosti neexistují žádné kontrolní mechanismy, které by včasnou opravu podobných závad mohly zajistit. Takže by tam díra byla nejspíš do té doby, dokud by do ní někdo nespadl. Kolik podobných pastí je na Praze 10?

 

Proto jsem místo v pondělí 6.6. 2011 dopoledne viditelně označil a věc ohlásil majiteli domu, MČ Praha 10. Při odpoledním jednání se starostou jsem byl ujištěn, že bude zjednána náprava – opravdu, večer už bylo místo zakryté dřevotřískovou deskou.

Několik dnů nato se ozvala správní firma s díky za upozornění. Požádal jsem je, aby zrevidovali způsob, jakým se podobné závady na jimi spravovaném majetku hlásí a zda je pro obyvatele domů, nájemce nebytových prostor nebo obyčejné kolemjdoucí snadné jim podobně nebezpečné věci ohlásit. Zpráva zůstává zatím bez odezvy.

Dnes už je světlík zakrytý novou mříží. (L.A.E.)

 

 

 

 

—————

15.06.2011 00:06

Když musíte, není co řešit

Chce se vám na záchod? Ve Strašnicích je to celkem problém. Záchody jsou ve stanici metra – jenže nejsou otevřené tehdy, kdy by měly (běžně se vám může stát, že obsluha odchází hodinu před zavíračkou, tedy kolem osmé). Jsou špinavé a zanedbané, nesou stopy po návštěvách narkomanů, na stěnách a na stropě je zaschlá krev (a jiné tělní tekutiny).

Záchody na Průběžné jsou zavřené už dlouhá léta, moderní sloup na zastávce tamtéž je mimo provoz:

záchody u Zámečku ve Vršovicích rovněž. Co dělat, když si chcete dojít na záchod? jít kvůli tomu do restaurace? co když žádná ještě / už není otevřená? co když je vám trapné vstoupit do podniku a ptát se obsluhy, jestli k nim smíte na toaletu, aniž byste si objednali nápoj nebo jídlo, nebo se tam kradmo vplížit a pak si lámat hlavu, jestli bude stačit pětikoruna?

Potom vám na Praze 10 nezbývá nic než veřejná zeleň. Vzrostlé keře, stromy a více či méně vábná zákoutí slouží tomuto účelu již dlouho a doklady této funkce je možné najít leckde. Co na tom, že se lidskými výkaly šíří m.j. infekční žloutenka nebo nyní dosti populární E. coli... zástupce radnice Prahy 10 (pana Stárka) to nechává chladným. Ale když budete ve Vršovicích, můžete si zkusit na záchod dojít na úřad městské části. (L.A.E.)

 

—————

13.06.2011 23:47

Jména hloupých na všech sloupích

Nelegální výlep v České Republice se těší zvláštnímu hájemství – policie postihuje pouze lepiče, ti dostávají pokuty proplacené od agentur, které jim výlep zadávají. Zadavatele výlepu nepostihuje nikdo, protože to údajně "není možné". Zajedete-li se podívat do Mnichova nebo do Vídně, nelegální výlep abyste hledali se svítilnou v pravé poledne a uvidíte, jak tvrdý a důsledný postih nelegálního výlepu funguje v praxi. Plakáty se přeci vylepují proto, aby se prodaly vstupenky na koncert, výstavu nebo přednášku, případně aby se prodalo spotřební zboží. Plakáty jsou reklama, a nevyžádaná k tomu. Jsou to svislé odpadky, kterými je zaneřáděný veřejný prostor – a jako s takovými je třeba s nimi zacházet.

Okolí metra Strašnická (i jiná místa, ale to teď nechme stranou) byla v uplynulých týdnech masivně polepena plakáty Nové Akropole. Oslovil jsem paní Aksamítovou, která zajišťuje propagaci této instituce pro Prahu, a vyzval ji, aby nechala výlep odstranit a další už neprováděla. Když se týden nic nedělo, připomněl jsem jí, že to myslím vážně a že pokud výlep nepřestane a nebude ostraněn, podám na ni trestní oznámení ve smyslu § 257 - poškození majetku a znečištění veřejného prostranství. To už paní Aksamítová pochopila a odepsala, že výlep nechá odstranit. 

No vida! Výlep o uplynulém víkendu zmizel:

Něco s tím můžeme a musíme dělat my, obyčejní občané, protože úřady s tím nic nedělají a dělat nechtějí  (protože "nemohou", "nejde to"). Nelegální výlep se dá řešit snadno a můžete ho řešit i vy – jednoduše tím, že plakáty a vývěsky budete cestou do práce nebo do školy strhávat. Důsledně, pravidelně, den za dnem – dokud nezačne být jasné, že na to místo, odkud je strhnete, skutečně nepatří.

Můžete investovat čas a napsat na úřad městské části, aby se postaral o odstranění výlepu a opatřil nejfrekventovanější plochy povrchem, přes který jdou plakáty lepit jenom obtížně – podle mého soudu je to ztráta času, ale za zkoušku to stojí. A potom, co nepomohou ani Vaše telefonáty a maily zadavateli plakátování, podejte na něj trestní oznámení.

Zákony musejí platit pro každého. Snad se naše generace dožije toho, že se v České republice dodržování zákonů začne vymáhat. Abych parafrázoval Al Capona, "s vlídným slovem dojdeš daleko, ale s vlídným slovem a trestním oznámením ještě dál". (L.A.E.)

—————

08.06.2011 23:39

Zastávka Průběžná - trocha strašnického Balkánu

Ne že by to byl ojedinělý úkaz - ale zastávku tak hnusnou a špinavou, jako je právě tramvajová zastávka Průběžná, aby člověk pohledal. Pomočená zděná konstrukce, grafitti, nelegální výlep, na zemi zvratky a výkaly, rozbitý povrch... říkám si, kolik lidí, kteří se tu vymočili, by dalo přednost návštěvě záchodků, které tu kdysi byly, kdyby ovšem fungovaly? kolik z těch, kteří raději stojí na dešti, než aby si stoupli do čpícího přítmí, by se raději schovalo na čisté a suché zastávce? Kolik lidí si se zájmem čte plakáty zvoucí na přednášky jakési vzdělávací pseudoinstituce?

O kus dál stojí sloup s veřejnými toaletami - zanechte nadějí a pokud musíte, jděte raději někam za keř do parku, protože v metru mají zavřeno a na budce stojí...

 

—————

04.05.2011 11:45

Výběrové řízení - Gutovka

Na posledním zasedání zastupitelstva jsem byla jako předsedkyně našeho OS navržena do komise pro přípravu výběrového řízení na pronájem Gutovky. Zajímavý fakt je, že ostatní členové byli jen v TOP09. Ač toto jmenování považuji za účelové, členství v komisi jsem přijala. Souvisí to s naším odporem proti stavbě a rozšiřování nových sportovišť a následnému pronajímání bez toho, aby byla zvážena ekonomika celého provozu. Nic proti Gutovce!!! Tento areál vznikal v dobré vůli postupně, ale chaoticky bez jakéhokoliv finančího plánu. To nakonec přiznali i zastupitelé MČ (místostarosta Zoufalík). Bývalý starosta jako zdůvodnění dalších staveb uvedl, že areál není ekonomicky soběstačný a je třeba přidat (za cenu cca 50 milionů), další aktivity, aby se zvýšil jeho obrat. Nikdo ale nespočítal, zda se zvýší dostatečně natolik, aby pokryl ztrátu z provozu, která dělá podle bývalých provozovatelů min. 2 mil. Kč ročně. Jeden z nich dokonce přiznal, že ani výstavba tenisu by ke zlepšení  nepřispěla. Stouply by tím samozřejmě i náklady a není vyloučeno, že ztráta by se ještě zvýšila.

Je proto nutné se ekonomikou tohoto areálu vážně zabývat, protože jakékoliv výběrové řízení, které se o to neopírá, je zbytečné a nekvalitní. Přes vekeré námitky této komise bylo přesto výběrové řízení vypsáno. Podle našeho názoru nutně musí stát proti tomuto řízení solidní a zodpovědný přístup radnice, který zohlední náklady na provoz a zváží možnosti budoucích provozovatelů. Takto se jen připravuje další situace, kdy se další nájemce v dobré víře dostane do stejné situace jako ti předchozí. Chceme po něm, aby provozoval celý areál s obrovskými náklady bez ztráty? Přitom ve výběrovém řízení mu nařizujeme maximální ceny?! Toto by si snad majitel areálu mohl dovolit, kdyby se podílel na některých nákladech nebo by se snažil nalézt cesty, jak tento provoz zefektivnit. Nechceme zavádět vstupné, chceme, aby areál dál fungoval. Ale zároveň chceme, aby se k této věci přistoupilo už jednou provždy zodpovědně tak, aby někoho opět nenapadlo postavit další kurty nebo něco podobného, aniž by si spočítal, jak areál vůbec funguje. Nechceme, aby se do roka opět řešilo další výběrové řízení, když další nájemce neuspěje.

Byli jsme tedy u výběrového řízení, o jehož kvalitě velmi pochybujeme. O tomto stanovisku jsem informovala minulý týden pana starostu.

Ivana Mádrová

—————


Novinky

21.05.2014 22:29

Petice za referendum

Strašničtí,  petici za referendum můžete podepsat nebo odevzdat arch zatím v kadeřnictví v Sokole, tedy: STUDIO AIM Saratovská 4 100 00 Praha 10 Díky!  Každý podpis je důležitý.  Na sedmičce to dokázali, dokažme si, že to zvládneme taky!

—————

26.03.2014 09:25

Vývoj složení rady ÚMČ v uplynulém volebním období

Vývoj složení rady ÚMČ v uplynulém volebním období: Zdroj a celý článek zde: https://zaostrenona10.cz/?page=zastupitelstvo-24-3-2014

—————

17.03.2014 19:23

Vynášení zimy ze Strašnic

Kdy: 6. dubna od 15:30 / kde: metro Strašnická   Zveme vás na tradiční vynášení zimy ze Strašnic. Sejdeme se o smrtnou neděli 6. dubna o půl čtvrté odpoledne u metra Strašnická a na opozdilce chvíli počkáme. Pokud už na místě nikoho nenajdete, volejte na číslo 603 925 741...

—————

06.02.2014 16:33

Zabraňme megalomanské výstavbě U METRA, nechceme radnici ani jinou zástavbu

Zabraňme megalomanské výstavbě U METRA, nechceme radnici ani jinou zástavbu POSLEDNÍ ŠANCE ZASTAVIT TRANSPARENTNÍ LEVÁRNU!   NEVÍME, JAK CHTĚJÍ POLITICI ROZHODNOUT O MILIARDOVÉ INVESTICI DO NOVÉ RADNICE!   A jaký dopad to bude mít na prostor kolem Metra?   !  ...

—————

30.12.2013 12:54

Místostarostka Radmila Kleslová - Rozvědčice pracuje pro ANO

Vzhledem k tomu, že příští rok 2014 bude rokem volebním, je namístě si občas připomenout, jací zastupitelé fungují na Praze 10 a u voleb tyto informace potom zúročit. Postupně Vám budeme takové informace zprostředkovávat napříč politickými stranami. Pro přečten í článku klikněte ZDE  

—————

19.09.2013 11:56

Program "Zažít město jinak - STRAŠNICKÁ ZÓNA"

21. září 2013 - park před Strašnickým divadlem, organizátor Divadlo X10

—————

10.03.2013 22:55

Vynášení zimy ze Strašnic

Sraz v neděli 17. března u metra Strašnická v 16:00 Přineste si smrtku a něco na dělání randálu! Info: 603 925 741

—————

05.03.2013 13:51

POZVÁNKA K VEŘEJNÉ DISKUSI O BUDOUCNOSTI PROSTORU KOLEM METRA STRAŠNICKÁ

DŮVOD, FORMÁT A CÍLE SETKÁNÍ Hlavním impulzem k setkání je úvaha vedení městské části o rekonstrukci současné budovy radnice ve Vršovické ul., nebo výstavbě nové budovy na Strašnické. Kdyby ke stavbě nové radnice na Strašnické došlo, bude to znamenat pro okolí metra Strašnická velkou změnu. Je...

—————

16.02.2013 12:24

Vážení přátelé

V současné době probíhají žhavá jednání s radnicí o nové podobě naší radnice. Kromě alternativy rekonstrukce staré budovy je ve hře výstavba nové. Radnice přislíbila participaci občanů. Je to ale projekt, který může zásadně změnit vzhled Strašnic a přáli bychom si, aby se co nejvíc lidí zapojilo do...

—————

02.01.2013 15:51

Tříkrálový průvod světel v Malešicích - neděle 6.1. v 5 odpoledne

  Letošní Tři krále oslavíme spolu se sousedy z Malešic. Sejdeme se v neděli 6. ledna 2012 v pět hodin odpoledne u Milíčovy modlitebny v Rektorské ulici. Nejbližší dopravní spojení je zastávka autobusu č. 297 "Rektorská". Na programu je improvizovaný koncert, tříkrálová legenda, vůně...

—————